Osim činjenice da negativno utječe na kvalitetu života oboljelih, šećerna bolest predstavlja značajno troškovno opterećenje zdravstvenog sustava, pri čemu od ukupnog iznosa od 2,5 milijarde kuna (11,5 % ukupnih troškova HZZO-a), čak 86 % otpada na liječenje kroničnih komplikacija
Prema podacima Nacionalnog registra za šećernu bolest u Republici Hrvatskoj je 2015. g. registrirano 260.000 odraslih osoba sa šećernom bolešću. Obzirom na poznatu činjenicu da čak u 40 % bolesnika bolest nije otkrivena, procjenjuje se da ukupan broj oboljelih u RH iznosi više od 400.000. U najvećem postotku (90-92 %) osoba radi se o šećernoj bolesti tipa 2, dok od šećerne bolesti tipa 1 boluje 7-8 %.
Protekla godina donijela poboljšanje u liječenju oboljelih
"U protekloj godini zabilježeno je značajno poboljšanje mogućnosti liječenja oboljelih od šećerne bolesti tipa 2 u vidu pojave novih lijekova s različitim mehanizmom djelovanja u odnosu na postojeće, koji osim postizanja ciljne vrijednost šećera u krvi imaju učinak na smanjenje tjelesne težine i krvnog tlaka. Primjenjuju se u kombinaciji s postojećim lijekovima, uključujući inzulin, dostupni su na tržištu RH, ali uz nadoplatu od strane bolesnika.
Od značaja je podatak da su za neke od novih lijekova istraživanja kardiovaskularne sigurnosti dokazala povoljan učinak na smanjenje kardiovaskularne smrtnosti." napominje prof dr sc Lea Duvnjak, dr med, predstojnica SK Vuk Vrhovac , Referentnog centar za dijabetes Ministarstva Zdravlja RH te dodaje kako su za oboljele od šećerne bolesti tipa 1 dostupni i novi dugodjelujuci analozi inzulina koji u odnosu na postojece inzuline imaju dulji i ravnomjerniji učinak tijekom 24 satnog perioda, uzrokuju značajno manji broj hipoglikemija i nude fleksibilnije vrijeme primjene.
Ukoliko ste osoba s dijagnosticiranom šećernom bolešću, ne zaboravite da je za uspješnu borbu protiv ove bolesti neophodan partnerski odnos s medicinskim osobljem. Osim pridržavanja zdravog načina života provodite redovitu samokontrolu, laboratorijske pretrage i ciljane specijalističke preglede u dogovoru sa svojim liječnikom.
Upitnik za procjenu rizika oboljenja od dijabetesa