Ljepljivi podovi puni opušaka i odbačenih papirnatih vrećica iz obližnjih sendvič-barova, razbijene boce, ali i ostaci mokraće i velike nužde.
Tako, u najgorem izdanju, izgleda Cibonin prolaz. Tu sliku gledaju svi koji onuda prolaze u nedjeljna jutra, nakon subotnjih izlazaka. No nije mnogo drukčija ni preko tjedna. Urbani pasaž u središtu grada koji spaja velike ulice, a njime prolaze i mnogi turisti, uništen je od vlage, a pun je i razbijenih svjetiljki, uništenih zidova... Mnogi će ga nazvati i – ruglom grada. Nekada pun života, obrtnika, kafića, danas je poluprazan, s izlozima oblijepljenim reklamama, i mračan. Prolaznici su toliko ljutiti da su nam sami prilazili žaleći se na stanje. Iako će mnogi, ako ne moraju onuda proći, prolaz radije zaobići nego da skrate put.
Golubovi su “domaćini”
– Gadi mi se prolaziti. Koliko sam puta zvala u Grad da ga barem počiste! Golubovi su ovdje “domaćini” – kaže spremačica Alojzija Horvat, koja pasažom prolazi svakodnevno dok ide na posao. Ako ga baš ne mora koristiti, zaobići će ga i 23-godišnja studentica Sara Lacko, inače Varaždinka, koja, otkako studira u Zagrebu, posljednje četiri godine živi pokraj stadiona u Kranjčevićevoj. Kvart je dobar, kaže, ali kad se u noći vraća kući, u Cibonin će prolaz samo ako je u društvu. Alkoholizirane koji spavaju, ali i beskućnike, moraju buditi oni koji ujutro otvaraju lokale. Unatoč tome što čiste ispred svojih vrata, postoje skroviti dijelovi prolaza koji zaista neugodno zaudaraju. A miris urina pomiješan s mirisom kebaba ne ide u korist ugostiteljima.
– Sramota je da to tako izgleda. Metemo i čistimo i stalno je isto – kaže ugostitelj Vinko Filipović te dodaje kako mu je zbog izgleda prolaza posao barem 30% slabiji.
U Ciboninu prolazu nema ni kanti za smeće pa ne čudi da ga ima posvuda. Unajmljivači lokala dodaju da posljednje dvije godine, otkako je Cibona blokirana, pa je Grad Zagreb preuzeo nekretninu, u prostorima nema ni grijanja. Osim toga, poduzetnici će reći i kako su cijene najma istovjetne onima u novoizgrađenim trgovačkim i poslovnim centrima.
Za 28 kvadrata 500 eura
Tako se, prema oglasima u oglasniku, lokal veličine 28 kvadrata, u kojemu nema ni vode, iznajmljuje za 500 eura. Visok najam u odnosu na stanje razlog je zbog kojeg se sve veći broj njih i odseli u povoljniju Zagrepčanku ili čak Green Gold.
– Da se samo ti lokali popune, već bi se vratio onaj nekadašnji zagrebački štih – kaže Filipović.
Da pasaže u centru grada treba urediti kako bi postali “najljepši europski prolazi”, gradonačelnik Milan Bandić govori već godinama. No ovaj je tjedan najavio i početak rješavanja problema Cibone.
– Krajem sljedećeg tjedna obići ću prolaz, ali i kupolu dvorane koja je već postala opasna jer ispada staklena vuna, stakla su razbijena. Onda ćemo donijeti odluku što dalje, a kad izdam nalog, nema rikverc – rekao je Bandić te dodao da su lokali prazni zbog krize koja je svima pokucala na vrata. Uz ovaj, u sličnom su stanju i Marićev prolaz, ali i Oktogon, koji bi mogao stajati uz bok Galeriji Vittorio Emanuele II. u Milanu, jednom od najljepših prolaza u Europi. Opločen mramorom, danas je dom visoke mode, a pod staklenim su krovom i najskuplji restorani u Milanu, knjižare, antikvarijati te draguljari.
Bilo bi dobro zagrebati urednost plaćanja najma i troškova u predmetnim poslovnim prostorima. Poznata je činjenica da najmoprimci ne plaćaju uredno najmodavcu naknadu, a ima slučajeva da su dužni najmaninu 10-20 godina kao i troškove režija. Ima i onih koji su prostore dali u podnajam, ubiru silnu lovu od podunajmljivača, a gradu ne plaća najamninu i režije. I što sad očekuju da Grad financira njihovo polsovanje. Međutim to nije slučaj samo sa Ciboninim tornjem nego i drugim prostorima u Gradu. Pokušajte se raspitati opraznim prostorima, u gradu će vas obavijestiti da prethodni najmoprimac nije podmirio troškove najma i režija (često puta struja , i voda isključene) koje iznose u pojedinim slučajevima i par milijuna kuna.