Nobelovu nagradu za kemiju dobili su Francuz Jean-Pierre Sauvage, Škot J. Fraser Stoddart i Nizozemac Bernard L. Feringa za najmanji stroj na svijetu. Naime, oni su nagradu dobili za projektiranje i sintezu molekularnih strojeva koji su tisuću puta tanji od vlasi kose.
– Razvili su molekule čije se kretanje može kontrolirati i koje mogu obaviti zadatak kad se doda energija – objavila je u priopćenju švedska kraljevska akademija znanosti.
Odveli kemiju u novu dimenziju
Razvoj računalne tehnologije pokazuje kako razvoj minijaturne tehnologije može voditi napretku i trojica znanstvenika svojim su minijaturnim uređajima odvela kemiju u novu dimenziju, ocjenjuje akademija.
Prvi koraci prema molekularnim uređajima učinjeni su kada je Sauvage 1983. uspio povezati dvije molekule u obliku prstena u lanac. Da bi uređaj mogao raditi, mora se sastojati od dijelova koji se jedni u odnosu na druge mogu gibati i time je ispunio prvi preduvjet.
Drugi je korak učinjen kada je Stoddart 1991. molekularni prsten namotao na molekularnu osovinu po kojoj se mogao kretati stvarajući pretpostavke za molekularno dizalo, molekularni mišić ili računalni čip s molekularnom podlogom.
Feringa je 1999. bio prva osoba koja je razvila molekularni motor kojim je postigao rotiranje staklenog cilindra 10.000 puta većeg od tog "motora".
Nagrada za kemiju treća je ovogodišnja nagrada koje je objavljena.
Nobelova nagrada za mir bit će dodijeljen u petak, a za ekonomiju 10. listopada. Potom slijedi i dodjela Nobelove nagrade za književnost. Ovogodišnje nagrade, koje se dodjeljuju iz fondacije švedskog industrijalca Alfreda Nobela (1833. – 1896.), izumitelja dinamita, iznose osam milijuna švedskih kruna (6,23 milijuna kuna).
Velika je čast dobiti Nobelovu nagradu, to treba znati cijeniti.