Za samo desetak godina ljudi koji trebaju novo srce neće čekati presađivanje i pogodnog donora, već će njihov novi organi doslovno biti “isprintan” na 3D pirinteru. Umjesto plastike, ovi će 3D printeri koristiti stanice samog pacijenta, a međusobno će ih, baš kao i u ljudskom tijelu, povezivati kolagen koji će se nalaziti u posebnom spremniku uređaja.
– Tehnologija izuzetno brzo napreduje, a deset godina u njenu razvoju je veliko razdoblje. Već sada radimo pokuse na printanju umjetnih organa i na dobrom smo putu. Sada se u medicini koriste dijelovi kosti ili hrskavice načinjeni od plastike, ali nije daleko trenutak kada ćemo početi s “printanjem” pravih, živih organa od bioloških materijala – kaže dr. Stuart Williams sa Sveučilišta Kentucky, koji vodi ova ispitivanja.
Ovo “bioničko srce” na kojemu radi ima jednu veliku prednost u odnosu na srce donora kakvo se sada ugrađuje pacijentima. Naime, kako je načinjeno od stanica samog pacijenta, tijelo ga prepoznaje kao integralni dio organizma i ne dolazi do odbacivanja. Kako bi, sloj po sloj, izradili zamjensko srce, znanstvenici razvijaju načine “printanja” nekoliko dijelova ovog organa. Na svoj se način “ispisuju” velike i male krvne žile, mišići, zalisci, ali i poseban elektronički sklop koji će regulirati ritam rada organa. Dijelovi na ovaj način “isprintanih” srca već se ispituju na laboratorijskim životinjama.
– Za samo nekoliko godina tehnologiju ćemo usavršiti do te mjere da ćemo moći “popravljati” urođene srčane mane ili rupe na srcu s kojima se pojedina djeca rađaju. Najkasnije za deset godina moći ćemo načiniti cijeli organ i presaditi ga bolesniku – tvrdi dr. Williams.
Ova metoda neće se, prema planovima istraživačkog tima, zadržati samo na srcu, već će biti korištena i za “ispisivanje” potrošenih dijelova tijela.
– Neće biti neobično da stogodišnjaci igraju tenis kada im se zamijene bubrezi ili kosti – kaže dr. Williams.
>> 3D printeri uskoro u svakom domu
>> Barilla predstavlja 3D printer: Vrati se, isprintala sam ti paštašutu