Britanski znanstvenici nedavno su otkrili da su žene od kojih je zatraženo da detaljno opišu što su jele za ručak pojele mnogo manje hrane tijekom poslijepodneva u odnosu na one koje se nisu fokusirale na ono što jedu. Istraživači zato spekuliraju da prisjećanje na određeni živopisni događaj aktivira hipokampus – dio mozga koji se smatra odgovornim za donošenje odluka i memoriju.
Meditirajte! Osim što pojačava aktivnost dijela mozga u kojem nastaju pozitivne emocije, meditacijom se može potaknuti produkcija serotonina – neurotransmitera koji kontrolira želju za hranom.
Povucite se na neko mirno mjesto, sjednite, prekrižite noge, postavite dlanove na koljena, podignite prsni koš, opustite ramena i povucite ih unazad. Zatvorite oči, udahnite i izdahnite od 5 do 10 puta – potpuno se usredotočite na disanje. Vizualizirajte kako se vaš dah podiže kralješnicom do vrha glave i spušta niz kralješnicu. Ponavljajte ovu vježbu 5 do 30 minuta.
Spavajte dovoljno! Američki znanstvenici ustanovili su da samo dvije besane noći tijekom jednog tjedna obaraju razinu leptina za 18% (hormona koji signalizira osjećaj sitosti), a podižu razinu gerlina (hormon koji izaziva glad) za 30%. Ove hormonske oscilacije, koje se javljaju kao posljedica nedostatka sna, pojačavaju potrebu za konzumiranjem škrobnih namirnica za 45%. Dakle, jedini način da to spriječite jest da spavate najmanje šest sati tijekom noći.
>>Ovo je najbolji način da se riješite kilograma: Jedite kao špiljski ljudi