"Ovisno o tome što je ozlijeđeno, možete osjećati bol u mišićima, kostima ili živcima", rekao je dr. Santhosh A. Thomas, liječnik u Klinici Cleveland, Centru za zdravlje kralježnice. Dodao je da bol u leđima može prijeći na noge ili stražnjicu, pojačati se pritiskom te biti intenzivnija prilikom kašljanja ili kihanja. Iako su hernija diska, ozljede kralježnice i nategnuti mišići poznati uzroci bolova u leđima, ponekad ne postoji jasan okidač za dugotrajnu nelagodu, piše HuffPost. Evo nekoliko neočekivanih uzroka bolova u leđima za koje stručnjaci kažu da se mogu lako previdjeti.
Jednostavni, ponavljajući svakodnevni pokreti izvedeni s lošim držanjem: jednostavno rečeno, biomehanika opisuje način na koji se okrećete, savijate, podižete i održavate položaj tijela tijekom svakodnevnih aktivnosti. "Stvari koje smo radili tisuću puta iznenada mogu postati bolne ili mogu započeti proces ozljede. Čak i jednostavni pokreti poput saginjanja da zavežete cipele ili podizanja nečega s poda", rekao je Thomas. Adam Goode, profesor na odjelu ortopedske kirurgije Medicinskog fakulteta Sveučilišta Duke, dodao je da često viđa ljude s naglim početkom bolova u donjem dijelu leđa u proljeće, kada se vraćaju poslovima u vrtu, proljetnom čišćenju ili sportskim aktivnostima. Srećom, stručnjaci se slažu da bolovi uzrokovani ovakvim aktivnostima brzo prolaze i postaju rjeđi kako se poboljša držanje i usvoje pravilne navike dizanja.
Zdravstvena stanja koja mogu uzrokovati bolove u leđima: ponekad, bol u leđima može biti znak drugog, ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Na primjer, određena unutarnja stanja, poput problema s bubrezima, upala gušterače, pa čak i probavni problemi, mogu uzrokovati bolove u leđima. Dr. Jay Karri objašnjava kako se ova bol naziva "reflektirana bol", jer živčani putevi dijele signale između unutarnjih organa i mišića leđa. Jedan od takvih ozbiljnih problema je i endometrioza, koja može izazvati bolove u leđima, ali je često nedovoljno dijagnosticirana.
Baš kao i fizička zdravstvena stanja, mentalni problemi poput tjeskobe, kroničnog stresa ili depresije mogu također izazvati bolove u leđima. Nedavna istraživanja pokazuju da psihološka stanja mogu dovesti do kroničnih bolova zbog istih neuralnih puteva koji utječu na ravnotežu biokemijskih procesa u tijelu.
Sljedeće na listi je – nedostatak kretanja. Iako je odmor važan, bol u leđima može biti znak da trebate uključiti više fizičke aktivnosti u svoju rutinu. Karri kaže da, iako se ljudi često žele manje kretati kad osjećaju bol, zapravo je kretanje korisno u većini slučajeva. Starijim osobama, ili onima s ograničenjima, mogu pomoći nježniji programi poput tai chija ili joge. Prekomjerna tjelesna aktivnost može također uzrokovati bolove u leđima. Početak novog programa vježbanja s previsokim intenzitetom često dovodi do ozljeda. Stručnjaci preporučuju postupno povećavanje intenziteta kako bi se izbjegli problemi.
Položaj tijela tijekom spavanja: ako se budite s bolovima u leđima, moguće je da položaj u kojem spavate nije dobar za vas. Nema univerzalno "najboljeg" položaja za spavanje, jer ovisi o vašoj anatomiji i zdravlju. Dr. Karri preporučuje eksperimentiranje s promjenom položaja ili dodavanjem novih rutinskih vježbi prije spavanja.
Nadalje, pušenje je poznato kao uzrok bolova u leđima i propadanja diskova. Nikotin smanjuje dotok kisika i hranjivih tvari u kralježnicu, što može pogoršati stanje. Ako primijetite bol u leđima, važno je odmah pokušati identificirati uzrok i poduzeti korake za ublažavanje. Topli tuš, grijanje ili hlađenje mogu pomoći kod bolova u mišićima i mekom tkivu. Ako bol postane ozbiljna i počne ometati svakodnevne aktivnosti, stručnjaci preporučuju posjet liječniku, koji može predložiti fizikalnu terapiju, lijekove, injekcije ili druge medicinske zahvate.
Stručnjak otkrio najgoru pozu za spavanje