ZDRAVI OBROCI

Pravilna prehrana preduvjet je rasta i razvoja u dječjoj dobi

Foto: Thinkstock
klinac jede
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Suzana Tomašević
28.08.2014.
u 11:00
Zbog preskakanja doručka mnogi su školarci letargični i smanjena im je koncentracija
Pogledaj originalni članak

Za pravilan rast i razvoj djece i mladih osnovni je preduvjet pravilna prehrana. Osobito to vrijedi za učenike, koji su izloženi nemalim mentalnim naporima. Suzanu Tomašević, mag. nutricionizma, direktoricu zdravstveno-nutricionističkog savjetovališta Nutrivita, upitali smo koje su osnovne smjernice za prehranu djece.

Tri glavna obroka i užine

– Redovitost obroka, raznolikost, uravnoteženost i unos dovoljne količine vode osnovne su smjernice pravilne prehrane djece školske dobi. Roditelji bi trebali osobnim primjerom potaknuti dijete na usvajanje zdravih prehrambenih navika – poručuje Suzana Tomašević.

Potrebe za hranom posebno su velike tijekom adolescencije i ubrzanog rasta i razvoja. Jelovnik školaraca trebao bi se sastojati od tri glavna obroka i dva međuobroka.

– Prvi jutarnji obrok, doručak, treba pojesti prije odlaska u školu. Mnoga djeca, pa i njihovi roditelji, preskaču doručak pod izlikom jutarnje žurbe. No, zbog toga su letargični i smanjena im je koncentracija. Nakon doručka, u školi bi djeca trebala pojesti mliječni međuobrok, a slijedi ručak, potom još jedan međuobrok i na koncu večera. Ako se dijete bavi i sportom, tada jelovnik treba prilagoditi treninzima – kaže S. Tomašević.

Za djecu i mlade koji još rastu i razvijaju se važan je i dovoljan unos kalcija, koji se ne nalazi samo u mlijeku, već i u mliječnim proizvodima, sitnoj ribi, zelenom lisnatom povrću i žitaricama.

– Zamjena za mlijeko su i mliječni proizvodi. Napici od žitarica, na primjer zobeno mlijeko, ili bademovo mlijeko odlična su zamjena za kravlje ili kozje mlijeko, a k tome su i lakoprobavljivi – napominje S. Tomašević.

I u prehrani školaraca postoji crna lista, tj. namirnice koje bi trebalo izbjegavati ili unositi u manjim količinama.

Na crnoj listi - slatkiši

– Umjereno bi trebalo unositi slatkiše, pekarske proizvode, gazirane napitke koji imaju puno kalorija, a malo nutrijenata, tj. hranjivih tvari. Naravno, nema ništa štetnoga ako djetetu dopustite da povremeno pojede slatkiš nakon obroka, no zapamtite da je umjerenost vrlina u svemu, pa tako i u hrani. Voće i povrće trebalo bi biti zastupljeno svakoga dana. Orašasti plodovi odlična su zamjena za grickalice, a mogu se kombinirati i sa sjemenkama bundeve, suncokreta i suhim voćem. Ne zaboravite na dovoljan unos vode: na svakih 25 kg tjelesne težine potrebna je litra vode dnevno – poručuje Suzana Tomašević.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.