Biometrijski sustavi potvrdili su se kao jedno od najučinkovitijih sigurnosnih rješenja dostupnih danas, ali također su javno poznati i njihovi nedostaci. Softveri za identifikaciju lica, glasa i otisaka prstiju sve su češće meta napada takozvanog spoofinga, odnosno zavaravanja. Uz pomoć šminke, lažnih fotografija i glasovnih zapisa ruše se i izravno napadaju biometrijski sustavi.
Naime, posljednjih je godina taj softver iz filmova znanstvene fantastike prešao u uređaje iz svakodnevnog života, kao što su pametni telefoni ili tableti. Konzorcij TABULA RASA, sa 12 organizacija iz sedam zemalja, u posljednje tri godine traži propuste i osmišljava protumjere te u konačnici razvija novu vrstu sigurnijih biometrijskih sustava. Europska unija odlučila je u projekt TABULA RASA uložiti 4,4 milijuna eura koje je konzorcij, zajedno s vlastitim ulaganjem od 1,6 milijuna eura, iskoristio za opsežna istraživanja.
Tijekom istraživanja, TABULA RASA organizirala je natjecanja “Spoofing Challenge” u kojima su sudjelovali stručnjaci diljem svijeta radi razvoja planova napada i zavaravanja različitih biometrijskih sustava. Sudionici su pokazali mnoštvo načina napada na sustav, a najinovativniji napad na posljednjem natjecanju bio je onaj uz pomoć šminke kojom su sudionici prevarili 2D sustav za prepoznavanje lica te uspjeli da sustav to lice prepozna kao žrtvu. Ostali su sudionici uspješno prevarili sustav koristeći se poznatim načinima napada fotografijama, maskama ili lažnim otiscima prstiju (“gumenim prstima”).
Istraživački projekt TABULA RASA sastavio je dugačak popis mogućih “spoofing” napada, procijenio ranjivost sustava, primjerice treptanje ili znojenje, te poboljšao otkrivanje varatelja. Predviđeno je da projekt otvori nova radna mjesta u europskom sektoru malih i srednjih tvrtki jer su rezultati integrirani u komercijalna rješenja.