Udruga Telekom Hrvatskoj agenciji za poštu i elektroničke komunikacije, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture RH, Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH i Ministarstvu komunikacija i prometa BiH podnijela je prijavu zbog postupanja mobilnih telekomunikacijskih operatora iz Bosne i Hercegovine na štetu građana Republike Hrvatske.
Veliki broj korisnika mobilnih komunikacijskih mreža na području Grada Dubrovnika i Općine Župa dubrovačka već godinama ima probleme s razinom signala mreža mobilnih operatora iz Bosne i Hercegovine zbog čega im se mobilni telefoni neočekivano spajaju na mreže operatora iz BiH što ljudima stvara velike i neopravdane troškove roaminga. Pojednostavljeno, iako se netko nalazi u svojem stanu, primjerice u dubrovačkom naselju Mokošica, ako se njegov mobitel spoji na mrežu operatora iz BiH cijene svojih poziva platit će kao da se nalazi u inozemstvu, a da to i ne zna. Takve situacije nisu rijetke, a ima ih i u drugim pograničnim područjima.
Svima je jasno da se radiovalovi ne mogu zaustaviti na državnoj granici zbog čega susjedne države, pa tako i Republika Hrvatska s Bosnom i Hercegovinom, imaju potpisan niz bilateralnih sporazuma kojima reguliraju postupanje operatora u pograničnim područjima radi smanjenja mogućnosti međusobnog ometanja.
Međutim, konkretan slučaj, čije rješavanje tražimo, prilično je specifičan i odudara od uobičajene i dogovorene prakse jer je telekomunikacijski stup na kojem se nalaze bazne stanice mobilnih operatora BH Telekom d.d., HT Mostar d.d. i Telekom Srpske a.d. postavljen neposredno uz državnu granicu između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Osim toga, dva od tri spomenuta bosanskohercegovačka mobilna operatera dio antena postavili su tako da njima pokrivaju samo područja Republike Hrvatske i to pojedinih naselja Grada Dubrovnika (naselja Šumet, Knežica, Komolac, Mokošica, Nova Mokošica i Rožat) i dijela Općine Župa dubrovačka (naselja Brgat Gornji, Brgat Donji, Grbavac, Martinovići, Makoše, Buići, Petrača, Čelopeci i Čibaća.
Premda već sam položaj ovog telekomunikacijskog stupa neposredno uz državnu granicu, i to u „klinu“ kojim teritorij BiH ulazi u RH, naznačava da bi riječ mogla biti upravo o namjeri da se signalom mobilnih operatora iz BiH pokriva područje Republike Hrvatske, smjer u kojem su okrenute antene i kojima se pokriva isključivo područje Republike Hrvatske to i dokazuje.
Budući da ovakvo ponašanje mobilnih telekomunikacijskih operatora Bosne i Hercegovine držimo štetnim za građane, ali i gospodarstvo Republike Hrvatske, od nadležnih tijela obiju država zahtijevamo brzu i odlučnu reakciju, kaže se u priopćenju udruge Telekom.
Naša Udruga je danas Hrvatskoj agenciji za poštu i elektroničke komunikacije, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukrure RH, Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH i Ministarstvu komunikacija i prometa BiH podnijela prijavu zbog postupanja mobilnih telekomunikacijskih operatora iz Bosne i Hercegovine na štetu građana Republike Hrvatske.
Veliki broj korisnika mobilnih komunikacijskih mreža na području Grada Dubrovnika i Općine Župa dubrovačka već godinama imaju značajne probleme s razinom signala mreža mobilnih operatora iz Bosne i Hercegovine usljed čega im se mobilni telefoni neočekivano spajaju na mreže operatora iz BiH što ljudima pričinja značajne i neopravdane roaming telekomunikacijske troškove. Pojednostavljeno, iako se netko nalazi u svojem stanu, primjerice u dubrovačkom naselju Mokošica, ukoliko se njegov mobitel spoji na mrežu operatora iz BiH cijene svojih poziva platit će kao da se nalazi u inozemstvu a da to i ne zna. Takve situacije nisu rijetke a, nažalost, ima ih i u drugim pograničnim područjima.
Svima je jasno da se radiovalovi ne mogu zaustaviti na državnoj granici zbog čega susjedne države, pa tako i Republika Hrvatska s Bosnom i Hercegovinom, imaju potpisane niz bilateralnih sporazuma kojima reguliraju postupanje operatora u pograničnim područjima u cilju smanjenja mogućnosti međusobnog ometanja.
Međutim, konkretan slučaj čije rješavanje tražimo je prilično specifičan i odudara od ubobičajene i dogovorene prakse budući je telekomunikacijski stup na kojem se nalaze bazne stanice mobilnih operatora BH Telekom d.d., HT Mostar d.d. i Telekom Srpske a.d. postavljen neposredno uz državnu granicu između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Osim toga, dva od tri spomenuta BiH mobilna operatora dio antena su postavili na način da njima pokrivaju samo područja Republike Hrvatske i to pojedinih naselja Grada Dubrovnika (naselja Šumet, Knežica, Komolac, Mokošica, Nova Mokošica i Rožat) i dijela Općine Župa dubrovačka (naselja Brgat Gornji, Brgat Donji, Grbavac, Martinovići, Makoše, Buići, Petrača, Čelopeci i Čibaća.
Premda već sâm položaj ovog telekomunikacijskog stupa neposredno uz državnu granicu, i to u „klinu“ kojim teritorij BiH ulazi u RH, naznačava kako bi se moglo raditi upravo o namjeri da se signalom BiH mobilnih operatora pokriva područje Republike Hrvatske, smjer u kojem su okrenute antene kojima se pokriva isključivo područje Republike Hrvatske u potpunosti otklanja bilo kakvu dvojbu da se radilo upravo o namjeri pokrivanja isključivo područja Republike Hrvatske od strane mobilnih operatora BiH.
Budući ovakvo ponašanje mobilnih telekomunikacijskih operatora Bosne i Hercegovine držimo štetnim za građane, ali i gospodarstvo Republike Hrvatske, od nadležnih tijela obiju država zahtjevamo brzu i odlučnu reakciju.
Dragi sugrađani. Navedeni problem lako možete riješiti tako da u mobilnom telefonu odaberete RUČNO, a ne automatsko traženje mreže !!! Tada će vam troškovi roaminga biti 0 kn ;)