I ako su današnji top pametni telefoni postali otporniji na udarce, i dalje zazirem svaki put kad mi se učini da će mi ispasti mobitel te sa zebnjom brzo provjeravam je li se oštetio ekran... Takvih problema nema s Caterpillar brendiranim mobitelima koje proizvodi kompanija Bullit. To je poznata serija robusnih mobitela, a prije nekoliko mjeseci njihovi zadnji modeli Cat mobitela stigli su i u Hrvatsku, među njima i flagship Cat S62 Pro.
Cat mobiteli su i prije znali imati modele koji su pokušavali doći do šire publike elegantnijim dizajnima, a zadržati svoj robusni status otporan na udarce i razne teže uvjete. Sada je ovaj brend to dijelom učinio na svojem najjačem modelu koji je pojeftinio u odnosu na raniji flagship S61 Pro (cijena novog je oko 5600 kn). Moj je dojam da se na Cat S62 Pro može više gledati kao na generalni Android mobitel velike izdržljivosti nego samo kao na nišni mobitel/alat s raznim mjeračima pogodan za terenski rad.
Recimo da su se na ovom modelu odrekli popularnog laserskog daljinomjera te mjerača kvalitete zraka (brojač čestica u zraku u zatvorenim prostorima). Osobno mi je žao za izostanak mjerača čestica u zraku, bilo bi zanimljivo uspoređivati rezultate s pročistačima zraka.
No osnovne stvari koje čine Cat mobitel i dalje su ovdje. Cat S62 Pro je vrlo čvrst i izdržljiv. Otporan je na vibriranje, pijesak, sol i prskanje te ima certifikat IP 68 za otpornost na prašinu i vodu. Otporan je na ispadanje na beton s visine do 1,8 metara. Takvo ispadanje može ostaviti ožiljke na metalnom okviru, ali definitivno je izdržljiviji od redovnih mobitela.
Također, ako vas brine često dezinficiranje mobitela u pandemiji koronavirusa, ovdje nemate problema s tim i slobodno možete oprati Cat S62 Pro vodom i sapunom. Potopio sam ga u umivaoniku i istovremeno koristio bez problema i posljedica. Zaslon od 5,7 inča zaštićen je Corning Gorilla Glassom 6. Ekran pa i čipset nisu ono najbolje što se može naći na Android mobitelima, ali prihvatljivi su za ovakvu vrstu mobitela.
Cijelo kućište je korak naprijed za Cat eleganciju, čini mi se ugodnijim i ljepšim u odnosu na ranije modele. Sviđa mi se i poleđina s teksturom koja sprečava da vam mobitel isklizne. Jedino malo iznenađuje da mobitel koji je debljine 11,9 milimetara mora imati izbočenu stražnju kameru. Pogotovo kada mu ta isturenost nije donijela nešto u kvaliteti stražnje kamere (bolje nemojte koristiti zum, fotografije prebrzo postanu zrnate).
Noćna fotografija većinom dobije zamućene dijelove
Zapravo, kvaliteta stražnje kamere vjerojatno mi je najveća zamjerka. Jednostavno još previše kaska za drugim Android mobitelima. Fotke su OK za bliže kadrove i po danjem svjetlu, ali izvan idealnih uvjeta kvaliteta brzo opada. To uključuje i slabije noćne fotografije.
Ovaj nedostatak vjerojatno je i najveća prepreka da se ovakvi mobiteli probiju do šire publike. No, dakako, Cat S62 Pro ipak ima jednu vrlo hvaljenu kameru – toplinsku kameru FLIR (Lepton 3.5) koja je sinonim za ovu liniju mobitela. Na ovom modelu popravljena je oštrina detalja na termalnim snimkama. Također, kao i obično nudi cijelu lepezu termalnih filtera. Bilo je zabavno snimati osunčanu plažu FLIR kamerom.
S obzirom na masu mobitela od 248 grama, nisam zadovoljan što baterija nije također superizdržljiva (4000 mAh), a i puni se puno dulje nego što smo u današnje vrijeme navikli (oko 2 sata).
Što sam više koristio ovaj mobitel, imao sam sve manje zamjerki. No nedostaci klasične stražnje kamere i težina uređaja i dalje su mi barijera za preporuku ovog mobitela za širu publiku. Ali, ako vam kamera nije najvažnija, a tražite izdržljiviji mobitel, onda vrijedi vašeg razmatranja.