Biste li trebali puniti gorivo prije ili tijekom putovanja? Iz praktičnih razloga logičan je odgovor – prije putovanja. Na lokalnoj benzinskoj postaji ili na autocesti? Ovisi kakvim budžetom za godišnji odmor raspolažete, no takva i slična pitanja neće vam ga ugroziti. Međutim, dobro je znati da razlike u cijenama goriva istih naftnih kompanija postoje te ovise o odabranoj benzinskoj postaji.
Nećete, primjerice, platiti jednak iznos za 50 litara benzina ili dizela na nekoj od zagrebačkih postaja Ine i onoj kod Zira (neposredno prije tunela Sv. Rok) – na Ziru ćete platiti 6 kuna više, neovisno o tome točite li Eurosuper BS 95 ili Eurodizel BS Class. Razlike u cijeni, s druge strane, postoje i kod svake druge naftne kompanije na hrvatskom tržištu. Tifon, Crodux, Petrol i Lukoil također imaju nešto više cijene na autocestama i obalnim benzinskim postajama, no zanimljivo je da su razlike u cijeni najmanje upravo kod slovenskog Petrola.
Kolike su, zapravo, razlike u cijenama? Cijene goriva na autocestama načelno su nešto više nego, primjerice, u Zagrebu i drugim hrvatskim gradovima – i to uglavnom između 10 i 18 lipa po litri (ovisno o gorivu). Osim kod goriva, razlike u cijenama postoje i među pićima i grickalicama. Pola litre Coca Cole, primjerice, na Tifonu Jasenice platit ćete jednu kunu više nego na Tifonu u zagrebačkom Buzinu. Na spomenutoj Ini kod Zira pola litre Jane platit ćete 1,7 kune više nego na Ini u Zagrebu, a kunu više platit ćete i Crvenkine Jaffa kekse ili Franckov Čipi Čips. Na Croduxu Janjče, recimo, spomenutu Coca Colu platit ćete gotovo kunu i pol više nego na Croduxu u Zagrebu. Sve su to male razlike koje nikome neće narušiti godišnji odmor, no ipak ih valja biti svjestan.
meni je bitna ķvaliteta goriva a ne cijena to gorivo ja stavljam u svoj auto koji me treba odvesti od A do B .