Svi oni, a ima ih 235.000 u Hrvatskoj, koji na kućne adrese dobivaju dva telefonska računa, jedan od HT-a te drugi od jednog od alternativnih operatora za koji su se opredijelili poput Optime ili H1, od srpnja bi trebali konačno dobiti samo jedan račun.
Obvezna veleprodaja
Naime, regulatorna agencija HAKOM, donijela je odluku prema kojoj je HT obvezan od 1. srpnja ove godine omogućiti ostalim operatorima usluge predodabira operatora odnosno veleprodajnu uslugu najma korisničke linije. To znači da će od sada i račun za pretplatu biti dodan na onaj kojim je zaračunat promet odnosno utrošene minute razgovora kod alternativnog operatora. Tako su operatori postali odgovorni za sve odnose s krajnjim korisnikom iako se zapravo po pitanju tehnologije ništa nije promijenilo. Tehnički – i dalje se radi o HT-ovoj liniji, no sada će je korisnicima naplaćivati alternativni operator koji će uslugu kupiti u veleprodaji od HT-a.
No, unatoč odličnoj vijesti za korisnike kojima je smanjena papirologija te se riješio problem razdvojenih računa, razdvajaju se i neke mogućnosti. Korisnik će morati ponovno ugovoriti ovaj put s alternativcem usluge poput zabrane odlaznih poziva ili usluge limitiranja računa koje su imali kod HT-a. No, alternativci, tvrde korisnici, to neće osjetiti jer će im i oni sve te usluge pružiti. Usto, cijena se ne smije uvećavati, već tek pribrojiti pretplata. Da bi se pak riješili dvojnih računa točnije HT pretplate i pripali samo alternativnom operatoru korisnici ne moraju učiniti ništa. Šutnja će značiti pristanak. No, ako žele ipak i dalje primati dva računa, mogu i to, i za to se moraju poslati zahtjev kao i žele li se ipak u potpunosti vratiti HT-u.
I upravo način razdvajanja sporan je za HT.
"Smatramo spornim da se prelazak s HT-a na alternativnog operatora namjerava provesti bez izričite suglasnosti krajnjeg korisnika te da se ugovorni odnos između HT-a i krajnjeg korisnika u tom slučaju raskida bez izjave volje korisnika dakle prešutno. Šutnja korisnika se ne može tumačiti pristankom za promjenu operatora time se krše važeći propisi kojima se reguliraju ugovorni odnosi, a osobito odnosi s potrošačima", tvrde u HT-u. Njih podupire i potrošačka udruga Telekom, koji su i prije donesene odluke na to upozorili HAKOM.
– Potiho i mimo zakona uvodi se institut prešutne suglasnosti potrošača. Koliko nam je poznato, do sada nije bilo takvog slučaja, a upravo zbog toga i članak 54 Zakona o zaštiti potrošača jasno propisuje da se šutnja potrošača ne može smatrati suglasnošću i na taj način prejudicirati volja korisnika. Koliko nam je poznato, do sada nije bilo takvog slučaja, a upravo zbog toga i članak 54 Zakona o zaštiti potrošača jasno propisuje da se šutnja potrošača ne može smatrati suglasnošću. Prema našem mišljenju, niti jedno tijelo RH s javnim ovlastima ne smije se postavljati iznad zakona i na neki način ih "silovati" kako im u određenom trenutku odgovara – tvrdi Đuro Lubura, čelnik Telekoma te dodaje: – Budući da svako rješenje prema kojem bi šutnja potrošača značila njegovu suglasnost smatramo nezakonitim, poduzet ćemo sve raspoložive pravne radnje za osporavanje ovog opasnog presedana.
Ispravljena nepravda
U HAKOM-u tvrde, odluka je u potpunosti utemeljena na zakonima, i nema bojazni da će se uvesti institut prešutne suglasnosti. Učinili smo sve da korisnicima bude što jednostavniji prelazak na jedan račun. Budući da su svojedobno odlučili za nekog od alternativnih operatora, to i smatramo iskazom volje i stoga smatramo da se taj ugovor nastavlja. Alternativni operatori smatraju to povijesnom odlukom regulatora, kojom se ispravljaju nepravde počinje u privatizaciji odnosno 2005. godine kada HT-u nije smetalo ništa niti su se sklapali posebni ugovori. A radi se o korisnicima koji su tada odlučili otići od HT-a.
Osim potrošačke dimenzije mijenja se i novčani tijek. Sada novac od pretplate više ne ide direktno HT-u. HT će uštedjeti na tiskanju računa, s druge strane alternativci će popraviti mjesečnu likvidnost jer rok plaćanja veleprodajne usluge iznosi 30 dana, odnosno 60 ili 90 ali uz zatezne kamate. U ime troškova tiskanja alternativci zadržavaju 10 % od 60-ak kuna pretplate te dodatnih 5 % u ime rizika naplate od korisnika. Pod pretpostavkom da su korisnici uredni platiše, alternativci će 'profitirati' od većih prihoda. Rizik za HT jest da alternativni operatori ne podmiruju svoje račune, što uvjeravaju alternativci, nije realna opasnost.
ma mene samo zanima kada će se ukinuti pretplata na internet imam HT telefon i još njihov internet i plaćam im dvije pretplate!? što mi nekako nema logike pa nekoristimja uslugu hrvatskih željeznica pa da mi HT naplaćuje korištenje linije nego njihovu mrežu i liniju!