Krenuo je Crni petak, u kojem cijene elektroničkih uređaja ozbiljno padaju, a pojavio se i PlayStation 5 Pro, zbog čega se mnogi pitaju: uložiti u najnoviji Sonyjev model ili iskoristiti sniženja na kojima se sada nalaze PS5 i PS5 slim? Kao nasljednik uspješnog PlayStationa 5, Pro verzija dolazi s poboljšanjima koja su namijenjena hardcore gamerima i entuzijastima vrhunske grafike. No, s obzirom na visoku cijenu, postavlja se ključno pitanje: je li vrijedno kupiti ga? Zahvaljujući Sonyju Hrvatska, imali smo priliku testirati novu konzolu i usporediti njene performanse s osnovnim modelom PlayStationa 5.
PlayStation 5 Pro donosi niz važnih tehničkih unapređenja u odnosu na standardni PS5. Što se tiče performansi, Pro koristi napredniji GPU i omogućuje igranje u nativnoj 4K rezoluciji pri višim frekvencijama osvježavanja, uz podršku za 8K sadržaje. Naprednija Ray tracing tehnologija i poboljšani rendering također pružaju realističnije vizuale koji nam omogućavaju da vidimo svaku travku ili bljesak na laku automobila, dakako ako imate TV uređaj ili ekran najviše rezolucije, na kojem ćete tu razliku zaista primijetiti.
Zahvaljujući unaprijeđenom procesoru, PS5 Pro omogućava glatkije iskustvo igranja, osobito u igrama koje zahtijevaju intenzivnu obradu podataka, a uočili smo da bolje komunicira i s PS portalom, uređajem za igranje na daljinu, iako je to postalo manje bitno od novih osvježenja za Portal, koji mu omogućavaju da igre streama direktno sa Sonyjeva clouda umjesto s matične konzole.
Sony kaže da bolji sustav hlađenja smanjuje buku i omogućuje stabilnije performanse tijekom dužeg igranja, iako buku nikada nismo čuli niti na bazičnom modelu. Ono što je važno jest da PS5 Pro dolazi s većim standardnim SSD-om, što omogućava više prostora za igre i brže učitavanje. S druge strane, PS5 već nudi solidne performanse, uključujući 4K gaming, brzo učitavanje i potpuno jednaki DualSense kontroler koji u dobro optimiziranim igrama donosi bogato haptičko iskustvo.
Kao minus s obzirom na cijenu koja se kreće između 750 i 800 eura, ističemo da PS5 Pro nema optičku jedinicu, odnosno trebalo bi je dodatno platiti – a iako je na osnovnom modelu baš i ne koristimo, lijepo je znati da ta mogućnost postoji. Prednja strana PS5 Pro ima dva USB-C, za razliku od osnovnog modela koji je imao jedan USB i jedan USB-C, što bi moglo biti relevantno onima koji često koriste prednji USB port za spajanje dodatnih uređaja.
Zaključno, PS5 Pro bit će najbolji izbor za strastvene gamere ili streamere koji igraju najnovije igre koje se koriste maksimalnim grafičkim postavkama, žele iskoristiti mogućnosti 8K televizora ili ih fasciniraju najnovije tehničke inovacije. Ako već posjedujete standardni PS5, a nemate 8K televizor ili ne igrate igre koje zahtijevaju najvišu razinu performansi, PS5 ostaje sjajan uređaj koji trenutačno možete naći na odličnim akcijama.
800 + eura. Tu je kraj priče.