U sljedećoj godini IT industrija moći će zaposliti 300 stranih visokoobrazovanih stručnjaka. Naime, u kvotu za uvoz radne snage naknadno je ubačeno i 300 inženjera namijenih IT industriji, te ukupna kvota sada iznosi 31.000 radnika.
A IT-ju je pripalo pravo na 140 softverskih inženjera, 10 sistemskih inženjera, 10 poslovnih analitičara, 60 inženjera elektrotehnike, 50 inženjera strojarstva, 10 produkt dizajnera, 20 dizajnera računalnih igara.
Marko Pavić, ministar rada, mjeru 300 dodao je na poticaj domaćeg poduzetnika Mate Rimca, koji mu je, kazao je, ukazao na svoje potrebe. Trebaju mu stručnjaci specifičnih znanja, u to ime, spreman je zaposliti trojicu domaćih radnika, dok bi stranci ujedno bili i mentori, ispričao je put odluke o 300 IT-jevaca M. Pavić, na jučerašnjem novinarskom brifingu.
Traženje i upozoravanje
Poznato je da IT industrija vapi za stručnjacima, ističe se to na svakoj konferenciji, i pri izvješćima svih organizacija i IT udruženja. Uostalom i inicijative za reformom obrazovanja u smjeru svladavanja STEM vještina mahom dolaze iz ICT sektora koji može uposliti takve stručnjake. Do sada se dio tog problema rješavao tako da su tvrtke otvarale podružnice u drugim zemljama, u posljednje vrijeme regije i tako dolazili do stručnjaka. Mjera 300 trebala bi olakšati i ublažiti ovaj problem. Kako kaže Tajana Barančić, predsjednica CISEx-a, Udruge izvoznika softvera, oni već duži niz godina upozoravaju na problem nedostatka adekvatne radne snage u tehnološkim područjima, s naglaskom na IT industriju. – Jednostavno nemamo dovoljno ljudi u Hrvatskoj i to nije problem samo kod nas nego i u drugim državama.
Prema našim analizama, više nam IT stručnjaka ode godišnje iz države nego što izađe iz obrazovnog sustava na tržište rada. Stoga smo kao jednu od mjera za prevladavanje ovog problema predlagali da nam omoguće uvoz radnika iz trećih zemalja. U 2017. prvi put smo dobili kvotu za 38 ljudi, no za nju smo saznali tek polovicom godine – ističe T. Barančić i dodaje – Mnoge tvrtke su pokušale pokrenuti proceduru zapošljavanja stranaca, ali to nije nimalo trivijalno niti jednostavno pa stoga kvota nije bila u cijelosti utrošena. Vjerujem da je to bio razlog zašto u prvom prijedlogu odluke o kvotama više nije bilo IT stručnjaka, no tražili smo da nam ih vrate. – Mjera će pomoći i neke tvrtke će, u pravilu veće, uspjeti organizirati proces selektiranja kandidata u drugim državama, pa potom i osigurati administrativne resurse da se pribave sve dozvole kako bi odabrani posloprimci mogli početi raditi. S obzirom na to da je ovo novost, proći će godine da tvrtke u većoj mjeri mogu to i koristiti. No, dobar je početak – smatra T. Barančić
Povećanje konkurentnosti
T. Barančić ističe kako je moguće je da će u nekim sporadičnim slučajevima ova mjera navesti pojedinog IT poduzetnika na odluku da ne otvara ured u primjerice, BiH ili Srbiji, ali neće značajno utjecati na taj trend. Jer otvaranje tvrtki u drugim zemljama u pravilu je povezano s poreznim regulativama, nižim administrativnim preprekama nego u RH, investitorima koji ne vjeruju našem pravnom sustavu te zbog blizine zapadnih potentnijih tržišta. – Puno imamo za raditi kao zemlja, i IT kao sektor na unaprjeđenju i povećanju vlastite konkurentnosti, ovo je samo kap u moru i možda koračić naprijed – naglašava Tajana Barančić.
Pogledajte i VIDEO: NAJBOLJI MOBITELI 2017.
bugare i rumunje bankomat specijaliste