Popularne Facebook-aplikacije koriste se za dobivanje osjetljivih informacija o korisnicima i njihovim prijateljima pa stručnjaci upozoravaju da ne treba biti iznenađenja ako se detalji o našim vjerskim, političkim, čak i seksualnim sklonostima pojave na neočekivanim mjestima.
Nekada smo softver kupovali na blagajni, umotan u kutije i jedino što smo morali dati bio je novac ili broj kreditne kartice, a sada postoje moderne aplikacije, diskretni komadi softvera koji žive online ili u smartphoneima. Za kupnju aplikacije treba samo kliknuti na gumb. Ponekad su cijene nekoliko dolara, ali mnoge su aplikacije besplatne, barem ako govorimo o novcu.
No često plaćamo na drugi način. Kupnjom aplikacije njihovi programeri često se opskrbe jednom od najtraženijih roba u današnjem gospodarstvu – osobnim podacima. The Wall Street Journal napravio je test 100 najčešće korištenih aplikacija na Facebooku – igara, kvizova... Zanimljivo je da su neke aplikacije tražile e-mail adrese, trenutačnu lokaciju i seksualne sklonosti, i to ne samo od korisnika nego i njihovih fejs-prijatelja. Zaključak – fejs nije besplatan, poklanjate cijeloga sebe oglašivačima kojima postajete meta.