Savjetujemo

Oslobodite automobil okova zime

'12.05.2010.,Zagreb -  Ilustracije za temu o klima uredjajima u automobilima. Servisna radionica Puric. Photo: Antonio Bronic/PIXSELL'
Foto: 'Antonio Bronic/PIXSELL'
1/3
15.03.2011.
u 16:15

Prije svega, automobil dobro i detaljno operite. Isperite s karoserije i podvozja tragove soli kojima se zimi zasipaju prometnice, kako sol ne bi otvorila put hrđi

Snijeg i led sad bi već trebali biti iza nas, pa je vrijeme da posljedice grubljih mjeseci u godini skinemo sa svojih automobila. Koliko god se taj posao nekome činio uzaludnim – jer jasno je zbog čega auto treba pripremati za zimu, ali čemu ga pripremati za proljeće?! – pregled automobila nakon zime, te zamjena dotrajalih dijelova bitni su za dugotrajnost i sigurnost vozila.

>>Proljetni pregled automobila

Auto detaljno operite
Prije svega, automobil dobro i detaljno operite. Isperite s karoserije i podvozja tragove soli kojima se zimi zasipaju prometnice, kako sol ne bi otvorila put hrđi. Očistite i unutrašnjost automobila, kako bi vam u njemu bilo ugodnije. Potom prekontrolirajte razinu tekućina, te ih, ako treba, nadolijte. Važno je provjeriti u kakvom je stanju ulje u motoru, te ga eventualno nadoliti ili pak zamijeniti. To je stvar na kojoj se ne štedi, a ako ga treba zamijeniti obavezno promijenite i filtar. Ne zaboraviti ni na antifriz, odnosno rashladnu tekućinu, kočnu tekućinu, te sredstvo za pranje stakala.

Ulje, filtri, ljetne gume
Pregledajte i je li vam sva potrebna dodatna oprema na broju i u kakvom je stanju. Vrijeme je, naravno, i da kod vulkanizera dogovorite zamjenu zimskih guma ljetnima – kad temperatura zraka bude iznad sedam stupnjeva Celzija.

Ostale provjere na granici su onoga što možete samo i za što vam treba pomoć servisera. Koliko možete sami, to ovisi o vašem znanju i alatu kojim raspolažete. No, mnogi serviseri nude besplatne preglede vozila, pa je dobro njihovu ponudu sada i iskoristiti. Za mnoge akcije koje bi trebalo provesti u sklopu proljetnog održavanja automobila, naime, većina vozača kod kuće nema uvjete, a ni znanja. Primjerice, upustite li se sami u čišćenje prljavština i masnoća s motora, budite oprezni jer voda bi mogla naštetiti električnim instalacijama. Bolje je stoga posegnuti za sredstvima iz programa autokozmetike, odnosno antikorozivne sprejeve koji će olakšati čišćenje i skidanje masnih naslaga. Nakon pranja vlažnom krpom prebrišite sve dijelove, a posebno crijeva i vodove.

Klima-uređaj i ventilacija
Loše održavanje klima uređaja uzrokuje razvoj bakterija i gljivica što izravno šteti zdravlju putnika. Do toga dolazi kada se ne vodi računa o stanju filtra klime, a samo njegova zamjena rješava taj problem. Nije upitna samo čistoća klimatizacijskog uređaja. Problematičan je i sam ventilacijski sustav, no taj je dio moguće riješiti preparatima za čišćenje ventilacije. Također, četkicom možete detaljnije očistiti otvore, na kojima se također skuplja prljavština i prašina. Filtar zraka brzo se prlja tijekom česte gradske vožnje. Nakon zime treba provjeriti u kakvom je on stanju jer začepljen filtar slabi djelotvornost ventilacijskog sustava.

Akumulator
Ćelije akumulatora ne smiju biti suhe. Sami slobodno dolijte destilirane vode. Kleme akumulatora moraju biti čiste, ali i dovoljno zategnute kako ne bi dolazilo do prekida struje. Polovi akumulatora smiju se čistiti tek kad se skinu kleme – najprije se skida klema s negativnog, a zatim s pozitivnog pola. Možete koristiti žičanu četku i brusni papir. Ako je potrebno, prethodno operite polove toplom vodom ili rastvorom sode bikarbone. Kleme se vraćaju na akumulator obrnutim redom. Nije loše namazati polove i kleme vazelinom ili mašću za električne kontakte.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije