Istraživanje Eurobarometra pokazalo je da se 56 posto Europljana oslanja na automobile kao primarni način prijevoza. Međutim, prije polaska na duže putovanje ključno je pripremiti se za neočekivane kvarove i osigurati glatku i udobnu vožnju. Automobilski stručnjaci iz carVerticala podijelili su nekoliko savjeta koji idu i dalje od uobičajene provjere stanja automobila. Napominju da valja voditi računa i o kukcima – sraz s njima ljeti je neizbježan pa bi pogled kroz vjetrobransko staklo vrlo brzo mogao biti blokiran. Nabavite stoga specijaliziranu tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla i uklanjanje kukaca. Uz pun spremnik tekućine za pranje vjetrobranskog stakla, na dulje bi putovanje bilo dobro krenuti i s rezervnim pakiranjem takve tekućine u prtljažniku.
Također, nitko ne želi zaglaviti uz cestu, ali ključno se pripremiti i na eventualan takav događaj. Najbolje je unaprijed sastaviti komplet za hitne slučajeve. On bi se trebao sastojati od osnovnih potrepština kao što su kutija prve pomoći, svjetiljka, kablovi za paljenje, mjerač tlaka u gumama i, ako je moguće, rezervna guma. Da, ako je moguće, jer gotovo svi današnji novi automobili serijski ne dolaze s rezervnom gumom. Umjesto nje imaju setove za krpanje gume koji su u mnogim realnim situacijama neupotrebljivi. Ne bi bilo loše u taj vozački komplet za hitne slučajeve dodati i prijenosni punjač za mobitel, deku, nekvarljive grickalice i vodu.
VEZANI ČLANCI
Da bi putovanje bilo ugodno, spakirajte se pametno. Osnovne potrepštine su prioritet, bez nevažnih se može - kako bi se smanjila težina i povećao slobodni prostor. Valja držati važne stvari nadohvat ruke i spakirati odgovarajuću odjeću i opremu za zaštitu od sunca. Dobro organiziran auto s malo prtljage pomoći će u smanjenju potrošnje goriva i povećati ukupnu učinkovitost te osigurati ugodno putovanje bez stresa.
Znate li što znače ove lampice u automobilima? Zbog nekih morate odmah ugasiti vozilo!