ANKETA EUROBAROMETRA

Petina Hrvata gasi mobitele dok borave u nekoj drugoj članici EU

Gradska svakodnevica u centru Zagreba
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/3
09.08.2023.
u 10:00

Otprilike 19% ispitanika Eurobarometra na posljednjem putovanju dosegao je ograničenje u roamingu, a 14% navodi da im je to i naplaćeno

Na putovanjima diljem Europske unije mobilni uređaj može se koristiti za pozive, slanje poruka i korištenje podataka baš kao kod kuće. "Roaming like a home" automatski se aktivira pri svakom putovanju i upotrebi mobilnih uređaja izvan granica vlastite države i dosega domaćih telekom-operatora. Ukidanje dodatnih naknada za roaming u EU ključni je temelj jedinstvenog digitalnog tržišta EU i veliki korak u izgradnji pristupačnog, održivog digitalnog društva za sve građane, stav je Europske komisije (EK). Od 15. lipnja 2017., naknade za pozive, slanje tekstualnih poruka i mobilni internet više se ne primjenjuju kada građani koriste svoj mobilni telefon u drugoj zemlji EU kao i u Europskom gospodarskom prostoru (EGP) - Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj.

Od tog datuma građani mogu koristiti mobilne usluge po istoj cijeni koju bi platili da su kod kuće. Od 1. srpnja 2022. pak, u upotrebi je nova, poboljšana, uredba o roamingu te je "telefoniranje kao kod kuće" produženo do 2032.

Znanje o roaming pravilima

Nova pravila donijela su poboljšanja i transparentnost kada se radi o dodatnim uslugama, primjerice, pristupa hitnim uslugama, kao i uslugama koje se mogu dodatno naplaćivati. A tu je i pravilo da korisnicima trebaju biti omogućene jednake brzine i kvaliteta mreže, kao kod kuće, naravno, ako su dostupne.

Koliko građani Unije znaju o roaming pravilima, koriste li ih i kakvo je njihovo iskustvo mobiteliranja izvan granica vlastite države ispitao je Eurobarometer u velikoj anketi čiji su rezultati objavljeni početkom srpnja. Istraživanje je naručila je Komisija kako bi izmjerila percepciju o pravilima roaminga, kao i koliko građani EU koriste mobilni telefon na putovanjima. U svakoj od 27 država članica, Ipsos European Public Affairs intervjuirao je reprezentativni uzorak stanovnika u dobi od 16 godina i više, koji su putovali u drugu zemlju u EU ili EGP-u u posljednje dvije godine.

POVEZANI ČLANCI:

Većina ispitanika svjesna je da mogu upućivati glasovne pozive (83%), slati tekstualne poruke (81%) i koristiti mobilni internet (82%) bez dodatnih troškova kada povremeno putuju u drugu državu EU/EGP-a. Kako se ističe u rezultatima istraživanja, "svijest ne varira puno kada se zasebno promatraju pojedine usluge, ali svijest o tome da se sve tri usluge mogu koristiti bez nadoplate je nešto niža. Na razini EU taj udio iznosi 68% i varira od 84% u Slovačkoj do 43% u Mađarskoj. U Hrvatskoj to zna 68 posto ispitanika.

Otprilike sedam od deset ispitanika (69%) zna da je tvrdnja "ako kod kuće imate neograničene pozive ili SMS-ove, trebali biste dobiti neograničene pozive i SMS-ove u roamingu u EU, na Islandu, Lihtenštajnu ili Norveškoj" točna, dok oko jedan od pet ispitanika (19%) kaže da je ova izjava netočna, a 13% kaže da ne zna. Većina ispitanika, njih 57% zna da je izjava "kada ste u roamingu u EU, Islandu, Lihtenštajnu ili Norveškoj, mobilni operateri mogu postaviti ograničenja na količinu mobilnih podataka koju možete koristiti po domaćoj tarifi" točna. Nasuprot tome, oko jedan od pet ispitanika (21%) kaže da je ova izjava netočna i dok je onih koji ne znaju 22%.

Velika većina ispitanika (84%) diljem EU smatra da ima koristi od roaminga bez doplata. U Hrvatskoj, 80% ispitanika zna da ima koristi od roaminga.

Ispitanici koji su putovali zbog posla ili školovanja u drugu zemlju EU/EEA u posljednje dvije godine, upitani su omogućuje li im roaming da ostanu jednako povezani tijekom posla ili obrazovanja, te je većina (84%) potvrdno odgovorila. Na pitanje o količini mobilnih podataka tijekom posljednjeg putovanja, 37% ispitanika reklo je da su koristili manje mobilnih podataka nego inače u svojoj zemlji, dok ih je 4% odgovorilo da nisu koristili podatke. Otprilike isti udio (38%) kazao je da su koristili otprilike istu količinu mobilnih podataka kao kad nisu putovali. Skoro svaki peti ispitanik (18%) kaže da je koristio više mobilnih podataka kad su posljednji put putovali, u usporedbi s uobičajenom potrošnjom u svojoj zemlji.

U Hrvatskoj, pokazalo je istraživanje, 48% njih koristilo je jednaku količinu podataka dok je putovalo, a 36% je smanjilo upotrebu podataka, dok je 9% anketiranih koristilo veće količine podataka negoli kod kuće. Otprilike svaki peti ispitanik, njih 19%, pri posljednjem putovanju dosegao ograničenje podataka u roamingu. Manji udio (14%) navodi da im je i naplaćeno korištenje usluga roaminga. U Češkoj i Španjolskoj, otprilike jedan od deset ispitanika kaže da je dosegao ograničenje podataka u roamingu. Nasuprot tome, četiri od deset ispitanika kaže isto na Malti (41%) i Luksemburgu (42%). U Hrvatskoj taj limit doseglo 14%.

Kakvo je iskustvo kvalitete

S obzirom na to da nova poboljšana regulativa nalaže da bi i u roamingu trebala biti omogućena ista kvaliteta mreže, ispitanicima je postavljeno pitanje o kvaliteti mobilnih usluga. Nešto više od četvrtine (27%) kaže da su zadnji put kada su putovali u drugu državu EU/EGP iskusili nižu brzinu interneta (npr. manju brzinu prilikom preuzimanja sadržaja) u usporedbi s brzinom mobilnog interneta u njihovoj zemlji.

Ovi se rezultati mogu objasniti činjenicom da se pokrivenost mobilnom mrežom razlikuje diljem EU. Istraživanje Flash Eurobarometer 521 provedeno u veljači i ožujku u EU, pokazalo je visoku svijest građana o dobrobitima roaminga u Europskoj uniji. Hrvatski građani, ne odskaču niti u jednom dijelu spram ostatka EU. 

>> VIDEO Za vrijeme godišnjih odmora provale su puno češće, zaštitite svoj dom uz ove savjete

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije