Izglasavanje SOPA-e, američkog antipiratskog zakona, u siječnju je odgođeno do daljnjeg uslijed kritika javnosti zbog zadiranja u privatnost internetskih korisnika, no čini se da je taj dokument sada dijelom uskrsnuo u obliku Zakona o cyber špijunaži i dijeljenju podataka (CISPA) koji je navodno drakonskiji od same SOPA-e, prenosi RT.
O CISPA-i se trenutno raspravlja u američkom Kongresu, koji je u potrazi za uspješnim načinom borbe protiv sve učestalijih virtualnih napada. CISPA bi, u slučaju da tijekom sljedećih nekoliko tjedana bude izglasana, bilo kojem tijelu američke vlade koje se osjeti ugroženim od napada omogućila pristup podacima o internetskoj komunikaciji bilo kojeg sumnjivog korisnika interneta.
CISPA trenutno uživa podršku stotinu od 435 članova zastupničkog doma Kongresa. Kendall Burman iz Centra za demokraciju i tehnologiju (CDT) kaže da ti zastupnici nisu svjesni svih negativnih utjecaja koje bi ovakvi zakoni mogli imati po internet, te upozorava da je samo pitanje vremena kad će zabrinuti Amerikanci ustati protiv ovakve politike.
- Jedna od lekcija koje smo naučili iz rekacije na SOPA-u i PIPA-u je da će korisnici interneta biti pozorni kada Kongres pokuša usvojiti zakone koji utječu na njih - rekla je Burman.
Podsjetimo, Kongres je izglasavanje SIPA-e, kao i PIPA-e (Zakona o sprečavanju prijetnji gospodarskoj kreativnosti i krađe intelektualnog vlasništva) u siječnju obustavio do daljnjeg nakon što su protiv tih zakona organizirani masovni prosvjedi korisnika interneta koji su u njima vidjeli prijetnju svojoj privatnosti, slobodi i pravu na informiranje. Slični prosvjedi diljem svijeta organizirani su i protiv ACTA-e, međunarodnog trgovinskog sporazuma o zaštiti protiv krađe intelektualnog vlasništva, kojeg je usvojila 31 zemlja, uključujući i SAD i 22 zemlje Europske unije, ali ga nijedna još nije ratificirala. Kakvu će konkretnu reakciju izazvati CISPA, ostaje nam vidjeti.
sramota ovo bi imalo nesagledive posljedice za primjerene građane tro znači iza zaslona dok ste na računalu mogu vidjeti šta radite pričate jedete gdjeste sve što ima elektronički trag s vama oni to vide mislim da ako ovako nastave daa će većina poštenih ljudi prestati koristiti sve vezano uz elektronike jer dolazimo i do pitanja kad gledamo TV-e dali nas netko gleda