MWC

Ubuduće ćete kupovati i sok i traperice pomoću mobitela

'GSMbarcelona00_nnn_pos_1602'
Foto: ''
1/3
17.02.2011.
u 23:00

WAC je globalni savez operatera koji žele zaradu od mobilnih aplikacija. Naime, mobilni operateri shvatili su da im zarada od aplikacija izmiče te su se dosjetili ponuditi svoju platformu.

Svjetski kongres mobilne industrije u Barceloni nije donio senzaciju, ali 'mobilni' lideri raspravili su već poznate smjerove. Potvrdili su cilj kojemu streme, a to je da mobilni uređaji postanu nezamjenjivi gotovo u svemu, od razgovora do plaćanja zrakoplovnih karata ili Coca-Cole u dućanu. A borba za što veći dio kolača vodi se izravno unutar operatera, među proizvođačima uređaja te među internetskim tvrtkama poput Googlea koje su kao 'vanjski' igrači ušle na tržište i osladile se.

Pametni telefoni nisu više nešto što ima tek određeni broj ljudi, to su mobiteli koji su već postali  mainstream. Internet na mobitelima, društvene mreže ili 'chatovi' postali su nezaobilazni na mobitelima. Raznolike aplikacije ubrzano se skidaju, a sve to natjeralo je operatere i proizvođače te internetske tvrtke da porade na što boljem povezivanju i jednostavnosti primjene.

Tableti, a u svijetu ih već ima čak 80-ak vrsta, nezaustavljivo prodiru na tržište. Sve su raznolikiji, lakši, intuitivniji, korisniji.

Top-teme

Tri kratice bile su stalno u optjecaju – LTE, NFC i WAC – a na vrhu ljestvice tema još su bili cloud, aplikacije i operativni sustavi. LTE ili Long Term Evolution, odnosno mreža 4. generacije, sigurno dolazi. Istina, za sada na njoj više inzistiraju Amerikanci, dok Europa sramežljivo koketira i testira te čeka pravi trenutak za prelazak na bržu mrežu. Tek su Šveđani i Austrijanci krenuli s komercijalnim radom. O LTE-u se neprestano priča već godinu i pol, a MWC u Barceloni nije donio ništa novo, osim činjenice da valja dobro planirati i strukturirati mreže te uvezati dosadašnje brzine 3G, HSPA + mreže te LTE. Čak nisu predstavljeni ni telefoni ni tableti koji će raditi na 4G mreži. No, neupitan je prelazak u roku dvije do tri godine. A, osim brzina, LTE će otvoriti i nove mogućnosti, primjerice bolju iskorištenost popularnog 'clouda'. Cloud ili oblak znači da se podaci ne moraju pohranjivati na uređaje, već su neprestano dostupni  jer su pohranjeni virtualno i mogu se razmjenjivati vrlo brzo i u realnom vremenu.

NFC ili Near Field Communication također je već prisutan, ali pravi razvoj usluga tek slijedi. U praksi to znači, primjerice, da mobiteli imaju ugrađen dodatni čip koji im omogućava da se rabe u nizu situacija, od plaćanja autobusne karte do kupnje odjeće u  trgovinama, a poslodavcima da nadziru radno vrijeme svojih zaposlenika. Ugrađeni čip omogućuje dvosmjernu komunikaciju. Kako je to vrlo slikovito objasnio Eric Schmidt, prvi čovjek Googlea, želite li kupiti traperice, upišete to u svoj mobitel, prošećete trgovinama, a na mobitel ćete dobiti cijene i ponude. Poželite li sok, u trgovini samo prislonite mobitel na proizvod i kupili ste ga. Nadzor radnog vremena, uslugu koju je Vipnet promovirao u Hrvatskoj, a  bilježi dolazak i odlazak zaposlenika s posla preko instaliranog čitača kartica i web aplikacije, uskoro planiraju ponuditi i na mobitelima. Tada će se zaposlenici samo uz pomoć mobitela moći prijaviti u sustav prilikom dolaska na posao.

Globalni savez

Treća stvar koja je dominirala jest WAC ili Wholesale Application Centar. Riječ je o globalnom savezništvu vodećih svjetskih telekomunikacijskih operatera i proizvođača mobitela sa zajedničkim ciljem ujedinjavanja fragmentirane tržišne ponude aplikacija. Naime, mobilni operateri shvatili su da im zarada od aplikacija izmiče te su se dosjetili ponuditi svoju platformu. Tako bi developeri, odnosno oni koji  izrađuju aplikacije, mogli na jedinstvenoj platformi raditi aplikacije koje bi trebale biti dostupne na svim mrežama. Operateri, za sada osam najvećih u svijetu, potpisali su protokol i oživjeli WAC, a pridružuju im se proizvođači mobitela koji su ključni jer bi te aplikacije trebali pripustiti na svoje uređaje. Dakle, nakon online trgovina Googlea, Applea i Microsofta, trgovina operatera trebala bi postati četvrta trgovina aplikacijama te bi od nje i operateri imali koristi, odnosno ostvarivali bi prihode.

 

Ključne riječi
MWC

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije