Da razvoj tehnologije ne zaostaje ni u medicini pokazuju podaci prema kojima se procjenjuje da će se u SAD-u unutar pet godina svaka treća operacija izvoditi pomoću robotskih sustava. Kirurzi kod takvih operacija sjede za računalom navodeći mehaničke ruke.
Kompanije koje razvijaju takve robote planiraju proširiti njihovu upotrebu u Indiji, Kini i na ostalim tržištima.
U bolnicama diljem svijeta već sada se nalazi 3.600 uređaja da Vinci koji obavljaju robotsku kirurgiju, a podaci pokazuju da je njihova upotreba porasla 16 posto u drugom kvartalu, u odnosu na prošlu godinu.
Kompanije koje se uključuju u razvoj novih generacija takvih uređaja nastojat će da ti roboti ne budu toliko skupi, da budu okretniji te da mogu izvoditi više procedura. Većina američkih bolnica u kojima se liječe tumori te urološke, ginekološke i gastroenterološke bolesti uložile su u ovakve uređaje.
Liječnici koji se koriste kirurškim robotima kažu da im takve operacije smanjuju umor i daju veću preciznost. No, operacije s robotima mogu trajati duže od onih klasičnih, zbog čega mnogi liječnici i dalje radije biraju tradicionalan način izvođenja operacija.
Ipak, proizvođači najavljuju poboljšanja, od preciznosti do bolje rezolucije kamere, a s obzirom da se u proizvodnju uključuje sve više igrača i konkurecija će biti velika.
>> Što će se sve promijeniti za 20 godina
>> Robot izvršio egzekuciju ubojice iz Dallasa! 'Nije bilo drugog načina...'
Eto dokle smo došli! Obavljanje kirurške operacije rukama se smatra tradicionalnim nacinom...