Kupovina udjela

Četiri ponuđača u dubinskom snimanju Imunološkog zavoda

Imunološki zavod
Foto: Marko Prpić/PXSELL
13.02.2015.
u 15:20

Predvodnici gubitaša u devet mjeseci 2014. su HPB, Petrokemija, Croatia osiguranje i HŽ Cargo.

Za kupnju udjela u Imunološkom zavodu ponudbenu dokumentaciju otkupila su četiri ponuđača –Jadran Galenski laboratorij, PharmaS s Nexus Private Equity, Visia Croatica I Bilthoven Biologicals B.V., a koje trenutačno obavljaju i dubinsko snimanje kompanije. Zbog želje ulagača, u ponedjeljak će Državni ured za upravljanje državnom imovinom izvjestiti o produljenju roka za otkup dokumentacije pa tako i dubinskog snimanja na dodatnih najmanje 14 dana, odnosno do početka ožujka – potvrdili su u DUUDI-ju.  Pa je tako moguće da interes iskaže još netko od potencijalnih ulagača. Prošle godine stiglo je naime devet pisama namjere, iako je HZZO odustao već ranije, a potom i grad Zagreb. Na susretu s novinarima predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović govorio je o rezultatima poslovanja državnih tvrti za devet mjeseci, te zaključio kako nedostaju investicije. – Nedostaje oko milijardu kuna koja su se trebala utrošit u investicije, a jedino to nije moguće učinit u slučaju cesta – rekao je.

No, nije htio biti isključiv je li krivica manjeg ulaganja stoji na upravama društva. U devet prošlogodišnjih mjeseci investicije državnih tvrtki su bile 6,3 milijardi kuna,što je 16,1 posto manje nego godinu prije u istom razdoblju. Najviše je ulagao HEP – 1,1 milijardu kuna, ali što je opet pet posto manje nego 2013, zatim Ina s milijardu kuna ulaganja te Hrvatske vode s ulaganjima u visini 751,9 milijuna kuna, što je 29,6 posto manje nego 2013. godine. HAC je smanjio ulaganja za čak 62 posto, što potvrđuje njihov problem s likvidnošću, kazao je Pejnović. Hrvatske ceste investirale su pak 23,8 posto manje na godišnjoj razini, a Fina je za dvije trećine novca podbacila u investicijama u odnosu na plan . Inače, 57 društava od strateškog i posenog interesa RH ostvarilo je u devet mjeseci 54,8 milijardi kuna prihoda, što je 5,8 posto manje nego godinu prije, dok su rashodi manji za 8,1 posto i iznosili su 50,9 milijardi kuna. Prihodi a istodobno I rahodi najviše su pali Zračnoj luki Zagreb i Agenciji Alan. Dobit su imalo 42 društva  na razini 4,17 milijardi kuna , a najveće iznose bilježe HEP grupa, Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata te HBOR. Društva koja su ostvarila dobit u devet mjeseca, a u 2013. Su imale gubitak su Croatia banka, Hrvatska pošta, HŽ Infrastruktura i Hrvatska agencija za obvezne zalihe nafte i naftnih derivata. Gubitaka je imalo 13 društava s iznosom od milijardu kuna što je 43,7posto više nego godinu prije. Predvodnici gubitaša su HPB, Petrokemija, Croatia osiguranje i HŽ Cargo. Broj zaposlenih u tim tvrtkama smanjen je za 5,2 posto, a trošak za zaposlene 8,5 posto.

Nove uprave državnih tvrtki koje će birati agencije za posredovanje u zapošljavanju ili head hunteri trebale bi se počet birat sredinom godine. Naime, DUUDI je dao obvezu prema Europskoj komisiji da će uredba biti gotova do 1. Svibnja.

Što se tiče natječaja, onaj za Kupare trebao bi se objaviti do kraja veljače, rečeno je u DUUDI-ju. U drugi krug su odabrana dva ponuđača za kupnju Češke vile.

>> Kusin: Vladina ponuda za Imunološki tjera na kršenje zakona

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije