Istraživanje američkih znanstvenika sa Sveučilišta Columbia, koje je upravo objavilo Društvo za istraživanje razvoja djece, pokazalo je da dječja dobrobit nije ugrožena ako se njihove majke vrate na posao u godini poslije rođenja. Istraživači tvrde da su prvi put dobili potpunu sliku utjecaja zaposlenosti majki na kognitivni i društveni razvoj djeteta. Pratili su razvoj 1000 djece iz deset različitih geografskih područja u dobi do sedam godina.
– Dobra je vijest da ne vidimo štetne utjecaje. Ovo je istraživanje jedinstveno jer smo se uvijek u prošlosti pitali kakav je utjecaj majčina povratka na posao ako je sve ostalo nepromjenjivo. No, dakako, ne ostaje sve ostalo nepromjenjivo pa je to iskrivljen pogled na svijet. Odnosi u obitelji, prihodi i mentalno zdravlje majke mijenjaju se kad ona radi i sve te utjecaje treba uzeti u obzir – objasnio je akademik Jane Waldfogel.
Dosadašnje su studije obično pokazivale da djeca trpe vrate li se majke na posao u prve tri godine njihova života i sporije uče te je Unicef 2008. godine preporučio majkama ostanak kod kuće prvih 12 mjeseci. Propuštene su značajne prednosti koje se odnose na majčino stanje, prihode obitelji i kvalitetniju skrb. Uzevši u obzir pluseve i minuse, znanstvenici tvrde da je učinak neutralan.
– Utjecaj roditeljstva samog po sebi ključan je čimbenik. Strašno je važno koliko ste osjetljivi prema dječjim potrebama – kaže Waldfogel napominjući da to uključuje ostavljanje uredskih briga “ispred vrata”.
baš je super što UNICEF provodi tako divnu kampanju o PRVE TRI SU NAJVAŽNIJE i preporučuje majkama da ostanu prvu godinu s djecom kod kuće, a s druge strane svojim zaposlenicama daju ČAK 4 mjeseca porodiljnog dopusta