I iz kukavičjeg gnijezda krasne ptice ponekad polete, slikovit je komentar ekonomista Velimira Šonje rezultata poslovanja poduzetnika u 2016., koje je objavila Fina.
Poduzetnici su lani imali 633 milijarde kuna prihoda, 602 milijarde kuna rashoda te 24 milijarde kuna neto dobiti. S rastom prihoda za 5 i rashoda za 4 posto, dobit poduzetnika bila je gotovo 40 posto viša nego godinu dana ranije. Neto dobit mikro poduzetnika iznosila je 302 milijuna kuna, mali i srednji poduzetnici ostvarili su po 5,7 milijardi, a veliki 12,4 milijarde kuna dobiti. Premda veliki dominiraju i po dobiti i po prihodima, prošla je godina, navodi Šonje, posebno bila “katapult” za mikro i mala poduzeća. Prihod mikro poduzetnika (do 10 zaposlenih i 15 milijuna kuna prihoda) rastao je četvrtinu, dobit 41%, troškovi rada oko 17%, a broj zaposlenih oko 15%. Kad se brojkama o zapošljavanju kod mikro poduzetnika pribroji rast broja radnih mjesta kod malih poduzetnika, dolazi se do fascinantnog podatka: približno devet od deset radnih mjesta odnosi na povećanje zaposlenosti kod mikro i malih poduzetnika. Gospodarstvo raste usprkos zastarjelom državnom sektoru zahvaljujući stotinama poduzetnika i njihovih radnika koji razvijaju posao, uvode nove proizvode i usluge, osvajaju tržišta, izvoze i – otvaraju nova radna mjesta, navodi Šonje.
Veliki poduzetnici odstupaju od opće pozitivne slike s padom prihoda i broja zaposlenih. Od 633 milijarde kuna ukupnoga prihoda poduzetnika, 120 milijardi kuna ostvareno je prodajom robe na inozemnom tržištu (6% više nego 2015.). Završne račune za 2016. predalo je 115.000 poduzetnika (Agrokorove tvrtke zbog problema to nisu učinile), a među njima je 17.000 izvoznika. Oko 12.000 poduzeća uložilo je 25 milijardi kuna u novu dugotrajnu imovinu (povećanje 2,3%.).
Mali su prepušteni sami sebi i rade odlično, dok država spašava Gazdu i njegove dubioze.