Od 25 uzoraka 13 palo na testiranju

Domaća maslinova ulja skupa, uvozna često lažno deklarirana

Split: Donacija maslinovog ulja sa Brača splitskoj bolnici
Foto: Miroslav Lelas/PIXSELL
1/3
23.02.2022.
u 07:50

Domaća proizvodnja maslinova ulja dovoljna je tek za 45 posto potreba. Loši vremenski uvjeti dodatno su povisili cijene

Svako drugo ekstradjevičansko ulje koje je poljoprivredna inspekcija lani uzorkovala na policama trgovina nije odgovaralo deklaraciji.

U inspekcijskom nadzoru označavanja i kvalitete maslinovih ulja, pri kojem je uzorkovano 25 uzoraka ekstradjevičanskog maslinova ulja, pokazalo se, naime, da je čak 13 njih palo na senzorskim analizama i parametrima kvalitete, zbog čega je pokrenuto i 13 prekršajnih postupaka.

Najskuplji smo u EU

– Odgovorni subjekti u poslovanju s hranom odmah su po zaprimanju rezultata analize dobrovoljno povukli proizvod iz prodaje, stoga nesukladnih ulja više nema na tržištu – tvrde iz Državnog inspektorata ističući da identitet prekršitelja moraju čuvati kao inspekcijsku tajnu, a prikupljenu dokumentaciju u vezi s postupkom dati samo mjerodavnim državnim tijelima.

Kako bilo, od šest uzoraka ekstradjevičanskih maslinovih ulja u maloprodaji podrijetlom iz Hrvatske, devet iz Italije i deset iz Španjolske, tek je jedno domaće bilo “nesukladno” te pet iz Italije i sedam iz Španjolske. Ulja iz trećih zemalja nije bilo.

No da je program rada Inspektorata uvjetovao puno više inspekcijskih nadzora, stotinu, pa i više, pitanje je bi li konačan skor svejedno pokazao kako smo s polovicom ulja u trgovinama kupili “mačka u vreći”. Ili da su lažno deklarirana, patvorena ili “nesukladna”, kako to vole reći u Inspektoratu, uglavnom ona ekstradjevičanska maslinova ulja koja se na našem tržištu, kako upozoravaju domaći maslinari, nađu po cijeni od 30-ak kuna, za koliko ga, tvrdi se, nitko u Hrvatskoj ne može proizvesti.

No u odnosu na uvozna ulja na našem tržištu, domaća su preskupa. TISUP (Tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi) objavio je da je i u prvome mjesecu ove godine hrvatsko ekstradjevičansko maslinovo ulje (EDMU) bilo najskuplje u EU. Za sto kilograma ulja u veleprodaji trebalo je izdvojiti 653 eura, što je 132 eura više nego u siječnju 2021. Zapravo smo iz mjeseca u mjesec bili najskuplji, a pogotovo u studenom lanjske godine, 823 eura, kada su iz uljara i izlazila prva mlada ulja.

U isto to vrijeme sto kilograma u Španjolskoj imalo je najnižu veleprodajnu cijenu u EU, svega 317 eura, u Portugalu 320, Italiji 425, Grčkoj 323, dok je prosjek EU bio 350 eura. I u siječnju ove godine EDMU je u maslinarskim zemljama EU koštao gotovo dvostruko manje nego u RH, u Portugalu 327 eura, Italiji 414, Španjolskoj 333, Grčkoj 328 (uz EU prosjek od 365 eura). U siječnju lanjske godine cijene su pak u tim državama opet bile upola niže, između 236 i 260 eura za 100 kg. Prema TISUP-u, prosječna veleprodajna cijena litre EDMU-a u lanjskoj godini u RH bila je 43,24 kune, 0,75 l stajalo je 77,62 kn, pola litre 73,33 kune, a pakiranje od 0,25 l čak 121,05 kuna.

– Već tijekom 2021. bio je jasno vidljiv trend rasta prosječnih veleprodajnih cijena tržišne kategorije ekstradjevičanskog maslinova ulja u odnosu na 2020. Tako je primjerice prosječna veleprodajna cijena ekstradjevičanskog maslinova ulja u pakiranju od litre i više u odnosu na 2020. porasla za 2,6%, a za pakiranje od 0,75 l za 11,3%. U siječnju 2022. u odnosu na siječanj 2021. prosječna cijena pakiranja od 1 litre i više porasla je 25%, a od 0,75 l pala za 17,2% – kažu u Ministarstvu poljoprivrede. Ističu da je trend rasta veleprodajnih cijena prisutan i kod većine europskih proizvođača maslinovih ulja, čemu su kumovali i nepovoljni vremenski uvjeti tijekom 2020. i 2021., a djelomično i krize izazvane COVID-19.

Španjolci glavni gazde

– Uzgoj maslina te proizvodnju maslinova ulja u RH karakteriziraju vrlo niska razina specijaliziranosti proizvodnje i slaba ukupna tržišna orijentiranost. Sektor ne teži biti konkurentan količinama što se postiže implementacijom visokih tehnologija u proizvodnji, već je orijentiran na proizvodnju ulja koja je u europskim i svjetskim razmjerima vrlo mala, ali visoke kvalitete, potvrđene i na prestižnim međunarodnim natjecanjima. Dakle, sektor ne teži postizanju ekonomije obujma, nego traži specifičnu tržišnu nišu kod kupaca koji su spremni platiti višu cijenu – objašnjavaju u Ministarstvu.

Druge članice EU, prije svega Španjolsku, odlikuje pak stvaranje i održavanje konkurentnosti na svjetskom tržištu. Proizvodnja maslinova ulja u Španjolskoj iznosi 1,4 mil. tona, što je oko 45% ukupne svjetske proizvodnje.

– Hrvatska proizvodnja kreće se oko 3500 t (prosjek u posljednjih pet godina), dok je na razini EU procijenjena proizvodnja maslinova ulja za ovu godinu dva milijuna tona, 3% manje u odnosu na petogodišnji prosjek. Inače, postojeća proizvodnja u RH dovoljna je tek za 45% potreba domaćeg tržišta, iz čega se daje zaključiti da smanjenje proizvodnje, na koje su utjecali i izrazito loši vremenski uvjeti, dodatno nepovoljno utječe i na visinu cijene u 2022. – zaključili su u Ministarstvu.

>> VIDEO Vozači oprez! Netko je na benzinskoj postaji zamijenio pištolje za benzin i dizel...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije