U drugoj polovici godine očekuju se isti pokretači rasta kao u prvoj; domaća potražnja trebala bi zadržati glavnu ulogu – prognozira Alen Kovač, glavni makroekonomist Erste banke u njihovu ekonomskom blogu.
Ističe da su osobna potrošnja i investicije ključni, a upravo su oni davali dinamiku gospodarskom rastu u prvom i drugom kvartalu.
– Dok bi trenutačna politička neizvjesnost mogla donekle ugroziti investicijsku aktivnost zbog slabije apsorpcije iz EU fondova, i dalje očekujemo da će zadržati pozitivnu ulogu, dok će osobna potrošnja i dalje biti potpomognuta boljim fundamentalnim faktorima – ističe makroekonomist koji je prognozu rasta za 2016. revidirao na više – na 2,2 posto, ponajprije zbog poboljšanih izgleda domaće potražnje i neutralnijeg neto izvoza.
Usprkos nešto slabijim rezultatima u prvom kvartalu, suficit tekućeg računa ostao je na visokih 4,4 posto BDP-a, no s dodatnim iščezavanjem jednokratnog efekta CHF konverzije, očekuje smanjenje suficita na oko 2,5 posto BDP-a do kraja godine. Inozemni je dug također u padu te Kovač smatra da bi na kraju godine mogao biti ispod razine od 100 posto BDP-a. Premda potrošačke cijene i dalje padaju uz indeks 1,5 posto, posebno u segmentu energije i hrane, povećana domaća potražnja trebala bi, smatra, svesti inflaciju na -0,9 posto u 2016. i dovesti je u plus u 2017.
>>Guverner Vujčić ovim vicem o Muji i Hasi opisao predizbornu kampanju
>>Njemački gospodarski rast nadmašio očekivanja u drugom tromjesečju