Otkako je preuzela Sunčani Hvar, Orco grupa u Hrvatskoj je uglavnom nailazila na brojne protivnike, a član Nadzornog odbora Sunčanog Hvara i regionalni direktor Orca za jugoistočnu Europu Dragan Lazukić objašnjava da se nisu snašli u svim političkim igricama oko sebe, zbog čega im ni domaći mediji nisu bili naklonjeni. Zbog svega toga je stvorena pogrešna percepcija o Sunčanom Hvaru kao “firmi slučaju”, što je svakako negativno utjecalo i na poslovanje tvrtke smanjenjem broja domaćih gostiju, tvrdi Lazukić. Orco grupa i na međunarodnoj se razini našla u velikim problemima, a nedavno su na skupštini u Luksemburgu vlasnici obveznica Orco grupe ponovno odbili prijedloge Orcova menadžmenta o restrukturiranju duga kompanije, što su već jednom učinili lani u rujnu. No, očekuje se oporavak tržišta nekretninama, što je Orcova osnovna djelatnost, pa Lazukić očekuje i oporavak same Orco grupe.
• U Sunčani Hvar Orco grupa je ušla 2005. godine. Kako biste ocijenili poslovanje Sunčanog Hvara u ovih pet godina?
– Ostvareno je nekoliko iznimno važnih ciljeva, potpuno su renovirani hoteli Adriana, Riva i Amfora, od propadanja je spašena gradska plaža Bonj te pretvorena u jednu od najljepših plaža na Mediteranu. Od tvrtke s tri računala Sunčani Hvar postao je potpuno informatički opremljena tvrtka, s hi-tec konferencijskim centrom u hotelu Amfora, organizirani su deseci tečajeva za usavršavanje zaposlenika. Renovirani hoteli dobili su mnogo međunarodnih nagrada, uključujući i one najvrednije, World Travel Award za Adrianu i Rivu, Grand Award Andrew Harper’s Hidaway Report za Adrianu te uvrštenje Rive u Tablet Hotels Selection. Nismo se snašli u svim političkim igricama oko nas, zbog čega nam ni domaći mediji nisu bili naklonjeni, unatoč naporima da se otvorimo prema javnosti. Zbog svega toga stvorena je pogrešna percepcija o Sunčanom Hvaru kao “firmi slučaju”, što je svakako negativno utjecalo i na poslovanje tvrtke smanjenjem broja domaćih gostiju. Sve dobro što smo napravili, prestižne nagrade, zadovoljstvo gostiju, međunarodna promidžba Hvara, često je neopravdano ostalo u sjeni raznih nagađanja i optužaba na račun tvrtke. Propusti su napravljeni i u strategiji prodaje neobnovljenih hotela te djelomično i u kontroli troškova.
• Koliko su velike financijske teškoće zbog kojih ste smanjili plaće zaposlenicima te počeli osmišljavati alternativne prijedloge za podmirenje obveza prema OPG-u i HFP-u?
- Plaće nisu smanjene, samo će njihova isplata biti podijeljena na dva dijela: prije sezone isplaćivat će se dio koji je u visini zakonski minimalne plaće, a ostatak kasnije, kada financijska situacija to dopusti. Svakako bih zahvalio zaposlenicima i Sindikatu na njihovu razumijevanju i njihovoj vjeri u budućnost tvrtke. Fiksni su troškovi visoki, a tvrtka je bez prihoda. S obzirom na značenje turizma za hrvatsko gospodarstvo, nužna je i podrška države. Parafiskalna izdvajanja neodrživa su. Za uređenje i zaštitu voda Sunčani Hvar je za 2009. godinu obvezan platiti Hrvatskim vodama više od milijun kuna! Pet dana poslije neplaćene dvije rate stigla nam je ovrha. Koliko gostiju moramo dovesti, koliko kava prodati da bismo zaradili taj milijun? I to nije samo Sunčani Hvar, svjedoci smo problema u cijelom sektoru. Nužne su i strateške i kratkoročne mjere za pomoć turizmu. Radujemo se novoj strategiji hrvatskog turizma koja računa na usmjeravanje na turiste veće platežne moći. Mi smo taj korak već napravili, krenuli u tom smjeru. Očekujemo i kratkoročnu podršku jer Sunčani Hvar ima perspektivu, vrijednost imovine je, prema posljednjim procjenama, viša od 120 milijuna eura, a svi dugovi bankama, dobavljačima i dioničarima manji su od 70 milijuna. Rezultati renoviranih hotela pokazuju stalni napredak. Uz to, očekujemo i aktivnije sudjelovanje HFP-a u rješavanju problema. Moramo se prilagoditi ovim teškim uvjetima, nužna je restrukturalizacija tvrtke. Od ljeta pokušavamo razgovarati s HFP-om o mogućim rješenjima. Na žalost, tamo ne vidimo volju za komunikacijom. Rješenja postoje, ali većina je ovisna o aktivnom udjelu HFP-a. Ne tražimo novac od HFP-a, samo suradnju u pronalaženju rješenja i u njihovoj realizaciji.
• Koliko je globalna financijska kriza utjecala na takav razvoj događaja?
- Zbog globalne financijske krize propao je naš pokušaj IPO početkom 2008. kojim bi Sunčani Hvar stekao 50 milijuna eura na računu. U početku interes je bio izvanredan, ne sumnjam da bi IPO uspio. Da sada imamo taj novac, razgovarali bismo o drugim temama. Naravno, utjecaj krize velik je i u samom poslovanju. Prihodi hrvatskog turizma pali su sa 7,4 na 6,4 milijarde eura u ovoj godini, cijeli svijet osjeća posljedice.
• Većina lokalnog stanovništa, a tako i lokalna vlast, žestoko se protivi zadržavanju Orca na Hvaru. Je li točna njihova teza da ste potpuno pogriješili u poslovnom konceptu, odnosno elitnom turizmu?
– Većina hvarskog Gradskog vijeća, 9 od 15 vijećnika, ne protivi se Orcu, žele razgovarati i riješiti odnose. Naravno, i kritiziraju kad je to potrebno, ali sigurno nisu protiv Orca. Onih preostalih šest vijećnika s liste je gradonačelnika Bebića. Ista je situacija i s lokalnim stanovništvom, većina gleda kritički na Orco po pojedinim potezima, ali su i te kako svjesni svega što je dobro učinjeno na Hvaru otkad je Orco ušao u vlasničku strukturu Sunčanog Hvara. Na žalost, oni negatvni uvijek su glasniji i agresivniji, pa se stječe pogrešan dojam. Što se tiče samog koncepta, ova je sezona dokazala upravo ispravnost strategije. Nije riječ o elitnom turizmu, već o kvalitetnoj ponudi u hotelima s visoke četiri zvjezdice. Ti hoteli dokazali su manju podložnost krizi, za razliku od onih nerenoviranih. Evidentna je promjena strukture gostiju prema onima s „dubljim džepom“, što je svakako dobro i za Hvar kao destinaciju.
• Koliko je Orco grupa prije Sunčanog Hvara imala iskustva s hotelijerstvom?
– Orco grupa ima svoj poseban segment koji se bavi hotelijerstvom. U vlasništvu ima hotele u Pragu, Varšavi, Budimpešti, Bratislavi, Moskvi te u drugim gradovima srednje Europe. Ima i firmu za upravljanje hotelima u kojoj su zaposleni profesionalci raznih nacionalnosti s bogatim iskustvom. Sve je to bilo i prije Sunčanog Hvara. Svi su ti hoteli u segmentu četiri ili pet zvjezdica, pa su se i problemi u Sunčanom Hvaru pojavili prije svega u nerenoviranim hotelima niže kategorije. Podsjećam, plan je bio obnoviti sve hotele u pet godina, što se nije moglo ostvariti zbog, prije svega, neriješenih imovinskopravnih odnosa s Gradom.
• S obzirom na sve financijske teškoće, mnogi kažu kako bi bilo logično da Orco projekt Sunčanog Hvara prepusti državi ili nekom novom investitoru. Kako biste to komentirali?
- Orco je investirao u ovaj projekt više od 55 milijuna eura vlastitog novca. Svakako je Orco, uz zaposlenike, najveći gubitnik u trenutačnoj krizi jer je cijela investicija obezvrijeđena padom cijene dionice. A država, odnosno HFP, nije još uvijek ispunila svoje obveze iz Sporazuma dioničara, nije raščistila odnose između Sunčanog Hvara i Grada, što uzrokuje mnoge probleme. Orco se ne protivi ulasku novog ulagača, ali ne može samo tako prepustiti nekom 55 milijuna eura, to je apsurdno.
• Je li tijekom ovih pet godina bilo ponuda nekih investitora koji bi ušli u vlasničku strukturu i jeste li ikada tražili takvog partnera?
- Kada je Skupština izglasala odluku o zamjeni nekretnina za vlastite dionice s HFP-om, počeli smo tražiti zainteresiranog ulagača ili ulagače koji bi otkupili tih otprilike 25 posto tvrtke. To je bilo u proljeće prošle godine. Blagi interes je postojao, ali ta odluka nije još uvijek realizirana, pa smo zaustavili pregovore dok se dogovor ne postigne.
• Koliko su istinite priče da je Orco, za razliku od svih ostalih kojima je pozajmice davao s kamatama od devet posto, samo Sunčanom Hvaru pozajmicu dao uz kamate od 14 posto?
- Visina kamatne stope ovisi o drugim uvjetima pozajmice. Nekim svojim tvrtkama Orco je davao pozajmice sa devet posto, ali to su tvrtke u stopostotnom vlasništvu Orco grupe, i te pozajmice bile su osigurane hipotekama u većoj vrijednosti nego što je visina pozajmice, što nije slučaj Sunčanog Hvara. Kamate na kratkoročne nenamjenske kredite danas su na tržištu veće od 14 posto, a Sunčani Hvar nužno je trebao taj novac prošle zime jer je postojala opasnost od stečaja.
• Kakvi su planovi i očekivanja Sunčanog Hvara od ove godine?
- Očekujemo daljnje poboljšanje poslovanja renoviranih hotela kao nositelja razvoja tvrtke. Globalna su očekivanja još uvijek crna, ili tamnosiva, što se tiče svjetskog turizma, ali vjerujemo u djelomični oporavak konferencijskog turizma kao bitnog dijela našeg poslovanja. Dodatnu pozornost posvetit ćemo našim hotelima od dvije i tri zvjezdice te posebnim akcijama za domaće goste čiji je pad bio značajan u 2009. godini.
• Kako se pripremate za ovu sezonu?
- Pripreme teku bez obzira na sadašnju tešku situaciju, toga su svjesni i zaposlenici, pa su pristali na prijedlog privremene odgode isplate punih plaća da bi se osigurala nužna sredstva za pripremu. Uvjeravam sve one koji razmišljaju o dolasku na Hvar da će firma funkcionirati normalno, bez obzira na sve probleme o kojima se piše. Sunčani Hvar još je uvijek u boljoj situaciji od mnogih turističkih tvrtki u Hrvatskoj u kojima se plaće ne isplaćuju mjesecima. Sunčani je Hvar samo više medijski eksponiran, pa se čini i da su ti problemi veći nego što jesu.
• Spominjali ste razdvajanje renoviranih od nerenoviranih hotela, kao i odvajanje prodaje. Zašto se to radi i što se time želi postići?
- Tri obnovljena hotela sa 45 posto kapaciteta nose 80 posto prihoda. U isto vrijeme prihodi nerenoviranih hotela u stalnom su padu. Zbog toga smo odlučili razdvojiti prodaju kako bismo unaprijedili oba segmenta. Ne prodaju se Mercedes i Škoda u istoj trgovini, premda i Škoda može biti profitabilan proizvod. Ukratko, renovirani hoteli bit će izdvojeni i dokazati ispravnost strateške odluke u kojem se smjeru treba razvijati Sunčani Hvar. Nerenovirani hoteli bit će pripremljeni za novi investicijski ciklus. Uz to, i banke vjerovnici inzistiraju na razdvajanju.
• Kakvi su dugoročni planovi sa Sunčanim Hvarom?
- Na skupštini početkom veljače očekujemo prihvaćanje plana restrukturalizacije, što bi osiguralo temelje daljnjeg razvoja. Jedna od tih odluka jest i mogućnost plasmana novih financijskih instrumenata, dionica, konvertibilnih obveznica, warranta i sl., što bi omogućilo i prelazak u drugu fazu investicijskog ciklusa. Naravno, moraju se prvo raščistiti otvorena pitanja s Gradom i Biskupijom. Drugi preduvjet je i oporavak financijskog tržišta. Prvi korak druge investicijske faze bilo bi renoviranje hotela na razinu tri zvjezdice, jedan takav proizvod nedostaje u našoj ponudi, to je očito. Sunčani Hvar svakako ima veliki potencijal. Mnogo je vremena izgubljeno, kriza je došla u najgorem trenutku, usred investicijskog ciklusa, što odgađa ostvarenje planova, ali nitko u Sunčanom Hvaru ne sumnja u postizanje ambicioznog cilja – stvaranja moderne europske turističke tvrtke.
• Kakva je budućnost cijele Orco grupe i kako će se riješiti svi trenutačni problemi?
- Rješenje problema prije svega je povezano s rješenjem duga držiteljima obveznica. Preko procesa „safeguard“, što je svojevrsna zaštita od vjerovnika, a zajedno s francuskim sudom, traži se to rješenje. Uz to, očekuje se i skori oporavak globalnog tržišta nekretnina, čime bi se ubrzao i oporavak Orca.
ovi imaju pojma o turizmu kao ja o umijetničkom klizanju