novi nameti

Drvna industrija: Milijarda dolara izvoza, no koliko još dugo?

drvna industrija,
Marijan Sušenj/PIXSELL
16.04.2012.
u 10:00

U robnoj razmjeni ostvaren je ‘višak’ od 377 milijuna dolara, ali Vlada tu granu i dalje ne prepoznaje kao stratešku

Mi smo ti koji Vladi mogu pomoći da Hrvatska prebrodi krizu jer imamo konkurentan proizvod za inozemno tržište i uz najmanja ulaganja možemo dati najviše i u segmentu proizvodnje i u segmentu zapošljavanja i izvoza, kazao je Zdravko Jelčić, direktor Spin Valisa i predsjednik Udruženja drvoprerađivačke industrije HGK na okruglom stolu o izazovima hrvatskog šumarstva i drvne industrije - postajemo li sirovinska baza EU, koji su organizirali Drvni klaster i časopis Drvo & Namještaj.

Struku nitko ništa ne pita

Jelčić podsjeća kako je neto izvoz drvne industrije (DI) lani rastao čak 18 posto, a u ovoj godini dodatnih desetak posto. U 2011. ostvaren je izvoz od gotovo milijardu te suficit od 377 milijuna dolara, što je najbolji pokazatelj mogućnosti i potencijala jednog od najperspektivnijih hrvatskih industrijskih sektora. Iako izravno zapošljava 25.000, neizravno i 50, a s državnim trgovačkim poduzećem Hrvatskim šumama i 60.000, struka je isključena iz odlučivanja, proizvodi DI na domaćem tržištu slabo su zastupljeni (ispod 30 posto), tehnologija stagnira, a fondovi EU slabo su iskorišteni..., nabraja Marijan Kavran, direktor Drvnog klastera.

Uz krizu, takvo je stanje uzrokovalo gubitak više od 10 tisuća radnih mjesta u DI u posljednje četiri godine, pri čemu se ne smije zanemariti ni problem prevelikog utjecaja politike na Hrvatske šume, što se posljedično prelijeva i na DI. Okruglom se stolu nije odazvao nijedan službeni predstavnik Hrvatskih šuma, koje su ove godine ukinule rabate finalistima u vrijednosti 35 mil. kuna te predložile Vladi povećanje cijene hrasta za 15, a ostalih sortimenata za 5 posto, što je neodrživo. Još je poraznija činjenica da je Hrvatska u 2010. povećala izvoz hrastove piljene građe u Kinu čak 37 posto, i to ne kao izravni izvoznik nego preko talijanskih posrednika koji kupuju hrvatske pilane. Ekonomski analitičar Damir Novotny kaže kako u RH problem predstavlja visoka cijena rada, niska produktivnost te činjenica da tvrtke nemaju kapitala. Država s fiskalnim poticajima može nešto učiniti, smatra Novotny.

Inpute smanjiti 20 posto

- Sve inpute treba smanjiti 20 posto jer u aktualnim uvjetima drvna industrija teško može konkurirati. Cijene se prema vanjskim kupcima ne mogu dizati jer su tako kalkulirane, ali sigurno je da ćemo smanjiti konkurentnost zbog rasta cijena struje i plina. Premalo je prostora za isplativ rad - kazao je Ivan Slamić, predsjednik uprave Tvina. U Sloveniji je ulaskom u EU počela velika liberalizacija poslovanja u šumarstvu nakon koje su slovenske šume uglavnom postale sirovinska baza za austrijske i talijanske pilane, upozorava Kavran. No, činjenica je da prilikom ulaska u EU Slovenija nije imala nacionalno zakonodavstvo koje bi reguliralo upravljanje šumama, dok u RH, tvrdi, postoji strategija po kojoj se 75 posto sirovine mora plasirati domaćoj industriji.

Ključne riječi

Komentara 24

Avatar dariodario551
dariodario551
10:03 16.04.2012.

Ja radim namještaj po mjeri , na crno i onako bez natjećaja - izravnom pogodbom Merkur

LA
larala
10:09 16.04.2012.

\"u RH, tvrdi, postoji strategija po kojoj se 75% sirovine mora plasirati domaćoj industriji.\" što bi znacilo da pošto skoro da više i nemamo drvnu industriju ništa ne izvozimo a, izvoz nam raste i iznosi gotovo milijardu.....tko tu onda koga laže?

OB
-obrisani-
10:31 16.04.2012.

Nisam baš pratio, ali može li netko reći izvozimo li to finalni proizvod ili opskrbljujemo bjelosvjetske kartele hrvatskim blagom koji oni prerađuju i skupo prodaju?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije