Talijanski Edison International traži od Ine naknadu od 140 milijuna eura plus kompenzaciju za izgubljenu dobit zbog spora oko ulaganja u plinska polja u sjevernom Jadranu.
Ina osporava Edison
Riječ je o tvrtki koja je s Inom bila partner na istraživanju plinskih polja Izabela i Iris/Iva i koja smatra da hrvatska naftna kompanija nije poštovala ugovorne obveze u smislu ulaganja u ta plinska polja te zato kao naknadu traži iznos koji je uložila u te platforme. Kako bi se riješio spor između Edisona i Ine, formirano je arbitražno vijeće, a Ina je prekjučer dobila obavijest o predsjedniku tog vijeća čije će sjedište biti u Beču.
Ina pak osporava navode Edisona te se nada da će arbitražno vijeće u daljnjem postupku odrediti rok u kojem će Edison morati podnijeti tužbu protiv Ine i detaljno objasniti zahtjeve iz arbitraže. Edison i Ina ugovore o podjeli proizvodnje plina iz Izabele i blokova Iris/Iva sklopili su još 2002. godine, a proizvodnja plina bila je predviđena u 2010. godini. No, ugovori između tih dviju kompanija očito nisu bili dovoljno precizni kada je riječ o podjeli troškova, odnosno ulaganja. Kada se ide u istraživanje određenog plinskog područja, ne može se uvijek s velikom sigurnošću znati koliko će se na njega potrošiti. Tako je očito došlo do spora koliko je koja tvrtka trebala uložiti.
I u Italiju i u Hrvatsku
Ali navodno je problem bio i u tome što se Edison i Ina nisu mogli dogovoriti o cijeni plina. Neslužbeno doznajemo da je Edison navodno tražio da cijena bude tržišna jer oni plin s te platforme mogu prodavati i u Italiji i u Hrvatskoj, dok je Ina, zbog zaštićene cijene plina u RH, tražila da cijena ne bude tržišna. Zbog spora, platforma Izabela nije ni počela proizvoditi plin (polja Iris i Iva ocijenjena su kao neperspektivna za vađenje plina), a taj se energent s nje trebao do obale otpremati preko platforme Ivana K, koja je smještena na Inagipovu plinskom polju Ivana. Plan je bio da se izgrade i dva podmorska plinovoda. Procjene su govorile kako će platforma Izabela u prve tri do četiri godine svog rada godišnje proizvoditi 340 milijuna kubika plina.
Kako je nekad bilo lijepo, kad je hrvatsko bili hrvatsko, ................ali došli mudrijani da nas izvuku iz mraka, upalili svijetlo da bolje vidimo kako to oni kradu. I stvarno, pokrali nas. Prodali nas. Uništili nas. Osiromašili nas. Ubijaju nas.