Tržište šalje proturječne signale uoči sjednice Europske centralne banke, najvažnijeg ovotjednog događaja u Europi: jača euro, što se može tumačiti kao dašak optimizma, ali padaju cijene dionica i rastu prinosi državnih obveznica, što upućuje na zaključak da plan spašavanja eurozone prate brojni rizici.
Oprečne reakcije
Predsjednik ECB-a Mario Draghi najavio je da će početi kupovati državne vrijednosne papire problematičnih članica te im dati trogodišnji predah da srede vlastite javne financije i stave dugove pod kontrolu. ECB bi ih kupovao samo ako to zatraži određena država, i to ne izravno od vlada, jer to ne smije, već od trgovaca na sekundarnom tržištu, i time utjecao na snižavanje kamatnih stopa. Njegova najava izazvala je oprečne reakcije: ostavke utjecajnih njemačkih bankara u ECB-u i olakšanje u Španjolskoj, Italiji, a vjerojatno i u nizu drugih zemalja koje traže spas Bruxellesa, no svojom veličinom nisu gorući problem za EU.
Draghijev plan potaknuo je novi krug leteće diplomacije na relaciji Berlin – Rim – Pariz i Bruxelles koja će potrajati do četvrtka, kad se očekuje njegovo obraćanje javnosti. Plan predviđa i veće ovlasti ECB-a u nadzoru nad nacionalnim bankarskim sektorom. Devizno ga je tržište pozdravilo jačanjem eura prema dolaru za oko 1% na tjednoj razini i oko 4% u odnosu na najnižu vrijednost iz 2010. Kupci dionica nisu bili tako optimistični, a pesimizmom je prožeta i reakcija rejting agencije Moody\'s, koja je jučer srušila prognoze rejtinga EU sa stabilnog na negativne, upozorivši da bi im mogli korigirati i rejting ako smanji rejtinge njezinih četiriju najvećih proračunskih davatelja: Njemačke, Francuske, Britanije i Nizozemske. Te zemlje pune 45% europskog proračuna
Velik napredak
Glavni ekonomist PBZ-a Marko Škreb ocjenjuje da je proteklih nekoliko mjeseci postignut veliki napredak u stvaranju novih nadnacionalnih institucija koje bi trebale omogućiti znatno efikasnije i trajnije funkcioniranje eurozone u krizi (a ne samo u dobrim vremenima). Podsjeća da se u rujnu očekuje i odluka njemačkog Ustavnog suda je li trajni institut pomoći zemljama eurozone ESM3 ustavan ili nije.
ljubice Gatarić: kad već pišeš o vladarima ovoga svijeta bar nam objasni tko je ovaj napuhanko na slici. on je jedan od par najbogatijih ljudi na zemlji i nikome taj nije pomogo. pogledaj kako je pomogo grčkoj ... isti scenarij čeka španiju, italiju i sve kojima ovaj lopov daje pomoć.