FDS

FDS-ovi pripremaju ulaganja u prve projekte

'08.04.2011.,-Rovinj- Win Daysa 11  u Rovinj-9:30 Tvornica duhana Rovinj, dvorana 5 - Panel pogled investitora na regiju (predavaci Marovic, Bakic, Jelusic-Katic, Makek, Zemlic) . Photo: Dusko Marusic
'Dusko Marusic/PIXSELL'
12.04.2011.
u 22:26

Ako ne bude ulaganja, onda će investitori u svakom trenutku moći raspustiti društvo za upravljanje. Osim toga, investitori očekuju godišnji povrat od najmanje osam posto. Ako tog povrata ne bude, fond će morati vratiti i naknadu

Pet fondova za gospodarsku suradnju, osmišljenih u sklopu Vladina programa gospodarskog oporavka, razmatra prve projekte u koje će ulagati, a realizacija nekih, prema najavama, mogla bi početi već sredinom godine.

Sukob interesa?

U fondove su novac uložili prije svega mirovinski fondovi, dok je broj tvrtki skroman. Osim toga, samo je u FDS Alternative uložila jedna strana kompanija koja kotira na praškoj burzi. Prema neslužbenim informacijama, 80 posto novca u pet fondova došlo je od mirovinskih fondova i Croatia osiguranja. Pri ulaganju u pojedini projekt, odnosno kompaniju, na iznos koji uloži fond u istom će omjeru sredstva uložiti i država. Za sada su se u equity ulaganjima okušali samo Quaestus i Nexus. No Quaestus je Hanfa na neki način već upozorila, kako bi osigurala da novac u FDS-u troši isključivo za projekte, zahtijevajući da pravilno rasporedi ulaganja u nekretninskom fondu, odnosno da se usmjeri na ulaganja u nekretnine, a ne u spašavanje svojih projekata – Metroneta i Hospitalije. Također, u oba fonda, prema razmišljanju pojedinaca, možda postoji sukob interesa zbog banaka na koje se oslanjaju, pa stoga i zbog ulaganja u buduće projekte. Ipak, mjerila za buduća ulaganja strogo su propisana pa će odluku donositi povjerenički odbor, odnosno investitori u fond, a uz privatne ulagače 50 posto prava na odluku imat će i država. Zato postoje i velike sumnje da bi pojedini državni činovnici mogli odugovlačiti cijelu priču s ulaganjem i usporiti je.

Naknada ili loši projekti

A u vezi s tim postala je sporna i naknada koju će fondovi dobivati u visini od dva posto za projekte koji možda i neće u realizaciju. Mirna Marović, predsjednica hrvatske Private Equity i Venture Capital asocijacije, kaže da je priča o naknadi pogrešno shvaćena te tvrdi da se fondovi neće moći opustiti jer, ako ne bude ulaganja, onda će investitori u svakom trenutku moći raspustiti društvo za upravljanje. Osim toga, investitori očekuju godišnji povrat od najmanje osam posto. Ako tog povrata ne bude, fond će morati vratiti i naknadu. – Fond mora ostvariti povrat za ulagače, a tek se onda oni mogu namiriti – kaže Marović.

Zoran Zemljić iz Alternative Private Equity FDS-a kaže da oni već razmatraju ulaganje u projekte iz sektora proizvodnje i poljoprivrede te smatra da će ovog ljeta početi i realizacija. Kaže da se nepotrebno stvorila rasprava oko naknada, koje su manje sporne, a jedini problem koji bi se mogao dogoditi jest, kaže, ulaganje u loš projekt.

Primjerice, mnogo puta istican izraelski projekt Yozma uspio je jer je imao dobre projekte koji su oživili gospodarstvo, dok onaj u Čileu, iako na istom načelu, nije uspio jer dobrih projekata nije bilo.

Godišnje se planira prikupiti oko 400 milijuna kuna – 200 milijuna dala bi država i isto toliko privatni ulagači, a to bi se uložilo u 10 do 12 projekata na godinu, kaže Mirna Marović. Ti bi projekti trebali pridonijeti otvaranju radnih mjesta, jačanju kapitala i osnaživanju gospodarstva.

Komentara 9

1O
1st-opinion
01:11 13.04.2011.

Jos jedna velika mafijaska prevara u stilu HDZ-a.

CV
cviki
23:17 12.04.2011.

Osobno poznajem gospođu i mogu potvrditi da odlično radi svoj posao. Samo naprijed gospođo Marović, dobrih projekata nema puno ali one koji zadovolje kriterije treba podržati.

C
C
22:35 12.04.2011.

ova izgleda kao Soraya iz Big Brothera, za 30 godina...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije