\"Nedavno sam boravio u Saudijskoj Arabiji gdje sam sudjelovao na Solar Arabia Summit-u. Ta je zemlja, koja ima najveće svjetske rezerve nafte i koja je najveći proizvođač i izvoznik nafte među članicama OPEC-a, najblaže rečeno u panici jer se nafta sve manje kupuje i troši, a svijet se sve više orijentira na alternativne izvore energije. Što više cijena nafte bude rasla, to će se više razmišljati o alternativnim izvorima energije\", ističe Marino Franinović u najnovijem intervjuu za Nacionalni energetski tjednik.
TM: S obzirom na Vaše bogato iskustvo u sektoru međunarodnog poslovanja, kako gledate na trenutno stanje financiranja projekata OIE u Hrvatskoj?
MF: Financiranje nije nikada bilo problematično, za razliku od hrvatske administracije koja je zapravo jedini demotivirajući faktor razvoja. Neke nadležne institucije poput HROTE-a ili Ministarstva gospodarstva u kojima se osjeća dominacija mladih, zbilja odlično rade svoj posao. Međutim, da bi pokrenuli investiciju potrebno je dobit suglasnost većeg broja institucija i tu sve staje.
Naime, dovoljno je da samo jedna od institucija u nizu odugovlači s ishođenjem dokumentacije kako bi cijeli projekt bio na čekanju. Snaga birokratske učinkovitosti svake zemlje, ovisi o snazi najslabije karike u lancu. Što vrijedi da neke institucije rade besprijekorno, ako ostale koče razvoj stvaranja novih vrijednosti?! Smatram to najvećim demotivirajućim faktorom za investitore u Hrvatskoj.
Kao predsjednik Uprave VR Enbekon-a u Hrvatskoj, konzorcija osnovanog na inicijativu Volks i Raiffeisen banaka iz Baden-Württemberga, mogu naglasiti da je vrlo vjerojatno kako nam se na ovim prostorima ne može ponuditi toliki broj projekata koliko bi ih mogli realizirati. Ali, da bi se to ostvarilo država jednostavno mora dati svoj impuls i doprinos, želi li nositi epitet investicijski prijateljskog okruženja. Osobno čvrsto vjerujem da će se ova frustrirajuća situacija za investitore u Hrvatskoj brzo promijeniti. Bilo bi to najbolje što se ovoj predivnoj zemlji može desiti.
Cijeli tekst dostupan je u trećem broju NET-a, Nacionalnog energetskog tjednika. Također cijeli tjednik u e-izdanju možete preuzeti ovdje.