LRH

Grad Opatija bez odlučivanja u Liburniji, Ostoji potpuna kontrola

'ostoja_PXL_unu_100730'
''
10.01.2011.
u 23:02

Grad Opatija nema novac za objavu ponue za preuzimanje, a bez nje nema niti pravo odlučivanja. No sutrašnji sastanak gradonačelnika s premijerkom mogao bi možda donijeti neko rješenje

Premijerka Jadranka Kosor danas bi trebala primiti Ivu Dujmića, gradonačelnika Opatije, kako bi se pronašlo rješenje vezano za obvezu objave ponude Grada za preuzimanje Liburnia Riviera hotela. No jasno je da je trenutačno teško naći rješenje jer zakonska obveza Grada postoji s obzirom na stjecanje 25 plus jedne dionice LRH-a. Da bi ponudu objavio, Grad mora osigurati jamstvo od 1,360 milijarde kuna s obzirom na to da za dionicu ostalim dioničarima mora ponuditi 6000 kuna. Ta se cijena formira zakonom, odnosno riječ je o prosječnoj cijeni ostvarenoj na burzi tri mjeseca prije nastanka obveze za preuzimanje.

A Grad je dionice od države dobio 2007. godine. Sredinom prošle godine svoj udjel u LRH dobio je u drugom pokušaju i SN Holding Darka Ostaje koji ima 61 posto dionica Liburnije i koji također imao obvezu objave javne ponude. To je i učinio, no cijena koju on mora ponuditi ostalim dioničarima gotovo je tri puta manja i iznosi 2250 kuna. Naime, takva je bila cijena LRH na burzi u vrijeme kada je Ostoji nastala obveza za objavu ponude za preuzimanje.

Dogovor triju strana

Udruzi malih dioničara koji imaju 13,8 posto dionica Liburnije sigurno bi više odgovaralo prodati dionice po cijeni od 6000 kuna, no s obzirom na to da trakavica u vezi s LRH traje već godinama, da je Vlada donosila odluke o prijenosu udjela u LRH, pa ih poništavala, bojazan je da se takvo što ne ponovi, što nikako ne bi bilo dobro za razvoj tog hotelskog kompleksa.

Udruga je čak spremna na zajednički dogovor triju strana kako bi se našlo rješenje u kojem Grad više ne bi bio u tako nezavidnoj situaciji. Pa tako postoje, tvrde mali dioničari, neki prijedlozi u kojem bi Ostoja i Grad objavili zajedničku ponudu. Vrlo je upitno koliko bi u zajedničkom nastupu Ostoja bio spreman platiti, a i pitanje je treba li mu novo zapetljavanje dugogodišnje priče o prodaji LRH. Ali na taj bi način Grad opet imao pravo glasa na skupštini, što mu je sada onemogućeno zbog ne objavljene ponude.

Do Ostoje jučer nismo mogli doći pa nije poznato bi li bio spreman na takvu ili bilo koju drugu vrstu dogovora. No čelnik Hanfe Ante Samodol ionako tvrdi da zajedničko djelovanje nije moguće te kaže da obveza Grada stoji. Prije neki dan, nakon što je Hanfa potvrdila da je potrebno da Opatija objavi ponudi za preuzimanje, esdepeovac Slavko Linić je rekao da je riječ o kriminalnom aktu i da je glavni krivac za to Samodol. No ta obveza postoji još od 2007. godine i na nju je Grad upozoravan, no dugo je vremena postojalo nerazumijevanje situacije, odnosno zakonskih obveza. Navodno je, kako bi se obveza izbjegla, HFP u listopadu prošle godine predložio da se njegov sporazum s Gradom Opatijom te općinama Lovran, Mošćenička Draga i Matulji, kojim je na te jedinice lokalne samouprave preneseno 25 posto plus jedan dionica LRH, proglasi ništetnim. Da je to razlog, potvrdio je i sam Matko Bolanča, jedan od malih dioničara LRH, ujedno i predsjednik uprave Plive. Sud je potkraj prošle godine odbio sporazum proglasiti ništetnim.

Zavrzlama

Opatija novac za objavu javne ponude ne može nikako prikupiti jer je riječ o iznosu koji je gotovo 10 puta veći od njihova godišnjeg proračuna. A dok to ne napravi, nema ni pravo glasa na Skupštini društva. Takvu situaciju stoga sada dobro, izgleda koristi Ostojin SN Holding, pa je tako već na Skupštini predložio dokapitalizaciju Liburnije. A Grad, bez obzira na 25 plus jednu dionicu, nema pravo prihvaćanja ili odbijanja te i bilo koje druge odluke.

Dokapitalizacijom bi se automatski udjel Grada u LRH smanjio te bi na taj način izgubio godinama željeni udjel od 25 posto u društvu koji im omogućava pravo glasa. Ako pak Grad i bude uključen u dokapitalizaciju, opet je teško za vjerovati da će uspjeti prikupiti potreban novac. Ako se ne nađe zajedničko rješenje triju najvećih dioničara, iako je upitno u kojem bi smjeru to išlo, mali bi dioničari do svog novca mogli doći pojedinačnim tužbama. Tada bi opet Grad morat isplatiti sredstva, ali bi, s obzirom na sudsku tužbu, taj iznos bio i veći.

.– Nedopustivo je zaobilaženje Zakona koje je dovelo do toga da su dionice Grada Opatije blokirane pa najveći pojedinačni vlasnik LRH, SN Holding, ima apsolutnu kontrolu nad kompanijom, i to vješto koristi za svoje interese, a protiv interesa Grada i malih dioničara. Pozivamo i Hanfu da u svojoj žalbi Upravnom sudu upotrijebi činjenicu da je Grad priznao da dionice nisu stekli izvorno i time omogući završetak procesa koji se vode na Trgovačkom sudu u Rijeci – izjavio je Dražen Nikolić, predsjednik udruge malih dioničara.

Komentara 4

VO
VolimZagreb
08:55 11.01.2011.

Jeli ovo nova Fima media slučaj? Samo sada sa SDP-ovcima u sporednim ulogama?

Avatar Jorge
Jorge
17:23 11.01.2011.

Preuzimajući dionice znali su kakve ih konzekvence čekaju. Ovo je dokaz da gradovi ne bi trebali ulaziti u šepkulativne poslove.

OB
-obrisani-
21:23 11.01.2011.

Mic po mic i odose hoteli. Sledeci molim,......Pleso,....Podravka,.....Tankerska,....Maraska,...ACI,.... Hej decki, ode nam Hrvatska.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije