Ministarstvo financija objavilo je u petak da je na međunarodnom tržištu kapitala realiziralo dvije tranše obveznica u ukupnom nominalnom iznosu od 2 milijarde eura, što je prvo zaduženje države obveznicama od početka godine.
Ministarstvo financija realiziralo je u četvrtak dvije tranše obveznica, i to 12-godišnje obveznice, s dospijećem 2033. godine, u nominalnom iznosu od milijardu eura, uz godišnju kuponsku kamatnu stopu od 1,125 posto i prinos 1,257 posto, te 20-godišnje obveznice, s dospijećem 2041. godine, u nominalnom iznosu od milijardu eura, uz godišnju kuponsku kamatnu stopu od 1,75 posto i prinos 1,788 posto.
Ročnost dospijeća po izdanim euroobveznicama po prvi put je produljena na 20 godina, čime je Hrvatska osigurala financiranje na najdulji rok u svojoj povijesti na međunarodnom tržištu kapitala, što je međunarodna ulagateljska zajednica odlično podržala, kaže se u priopćenju Ministarstva.
Kako se dalje ističe, ostvarena je iznimno snažna potražnja ulagatelja za obje tranše izdanja euroobveznica, u ukupnom iznosu iznad 6,4 milijarde eura, što je 3,2 puta više u odnosu na ukupni nominalni iznos izdanja.
"Zahvaljujući odabranom vremenskom trenutku za provedbu transakcije, unatoč kompleksnim tržišnim uvjetima, postignuti su iznimno povoljni uvjeti izdanja za Republiku Hrvatsku, uz čak 30 baznih bodova niže od inicijalno objavljene cijene za obje tranše", navode iz Ministarstva.
Novac prikupljen najnovijim zaduženjem iskoristit će se u opće proračunske svrhe te za refinanciranje postojećih euroobveznica Hrvatske, koje dospijevaju u ožujku 2021. u iznosu od 1,5 milijardi dolara, s kuponskom kamatnom stopom od 6,375 posto.
S obzirom na niske kuponske kamatne stope ostvarene na današnjem izdanju - od 1,125 i 1,750 posto za obveznice dospijeća 2033. i 2041. godine - bit će ostvarene značajne uštede na trošku kamata u proračunu, kažu u Ministarstvu financija. Riječ je o iznosu većem od 460 milijuna na godišnjoj razini na iznos refinanciranja, što je i predviđeno u državnom proračunu za 2021. i projekcijama za 2022. i 2023. godinu.
"Vrlo snažan interes investitora te postignuti uvjeti izdanja pokazatelj su pozitivne percepcije ekonomskih kretanja koja su bolja od inicijalno očekivanih obzirom na utjecaj Covid-19 pandemije. Ulazak Hrvatske u europski tečajni mehanizam (ERM II) i bankovnu uniju potvrdio je uspješnu provedbu skupine mjera iz domene monetarne i fiskalne politike. Sporazumom o sudjelovanju hrvatske kune u tečajnom mehanizmu ERM II, hrvatska tijela vlasti pokazale su spremnost na provedbu dodatnih reformskih mjera u cilju daljnjeg očuvanja gospodarske i financijske stabilnosti te postizanja visokog stupnja održive ekonomske konvergencije. Uspješnom provedbom izdanja još je jednom potvrđen status Republike Hrvatske kao atraktivnog izdavatelja na međunarodnom tržištu kapitala", kaže se još u priopćenju.
Zajednički voditelji izdanja i knjige upisa bili su J.P. Morgan, Morgan Stanley, Société Générale i Zagrebačka banka / UniCredit te zajednički voditelj izdanja OTP Bank.
VIDEO: Raiffeisen Future Boost: Suosnivač Nanobita Alan Sumina i Ivan Šarić
samo lud čovjek bi spavao s osobom (hrvatskom) koja nema koju spolnu bolest nije zaradila u zadnjih 30 godina. Kakve vjerodajnice kakvi bakrači...samo masonerija.