Europski parlament potvrdio je rezultate pregovora o Direktivi o geoblokiranju i drugim vrstama diskriminacije utemeljenim na nacionalnosti, mjestu prebivališta ili boravišta na online tržištu. Na toj direktivi radila je i hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan u Odboru za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača. Borzan je objasnila koliko je to važno za hrvatske potrošače i zašto je ovo predstavljalo problem za novije članice Europske unije: "Najčešće se događa da nam web trgovina odbija nešto prodati. Istraživanje Europske komisije je pokazalo kako čak 63% internet trgovaca ne prodaje van svoje države članice.“
Za sada je fokus na ukidanje barijera samo na fizičke proizvode, a servisi za čitanje e-knjiga i streaming glazbe možda će biti uključeni u zakon kroz iduće dvije godine. Također, Borzan je zatražila i zabranu automatskog preusmjeravanja kupaca na nacionalne stranice. Razlog toga je što u pojedinim slučajevima kupce se preusmjerava na neku od lokalnih stranica s potpuno drugim proizvodima i cijenama. Osim toga, događa se da se proizvodi naplate i po višoj cijeni nego kupcima iz drugih dijelova EU-a. Ova zabrana je i usvojena.
Broj kupaca u Hrvatskoj koji redovito kupuje online dosegao je 30%, a taj broj se stalno povećava. U Europskoj uniji prekogranična online kupovina iznosi tek 14% ukupne internetske trgovine, ovom direktivom očekuje se njen rast. Borzan također navodi da će ovo biti pozitivna promjena za sve zemlje članice: " Procjena je da bi povećanje online trgovine sa sadašnjih 5% na 15% značilo siguran rast BDP-a na razini Unije za 1,7 posto.“
Hrvatska je malo tržište, te je on-line kupovina jako bitna za nju. Em su niže cijene nego lokalno, a i puno stvari uopće nije moguće nabaviti niti u Zagrebu... Šteta što Vel. Britanija izlazi iz EU, tamo ima najviše tehničkih stvari i najjeftinije su. Vrlo slično Amerčkom modelu. Ostale države nemaju niti sličnu širinu ponude, niti su toliko povoljne...