Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca sastali su se s predstavnicima HEP-a, kao što je i bilo najavljeno na ovotjednom sastanku poslodavaca s premijerkom Jadrankom Kosor, te su započeti razgovori oko transparentnijeg obračuna električne energije i ubrzavanja dobivanja dokumentacije vezane za obnovljive izvore energije. U petak će s Inom početi razgovori o nižoj cijeni plina.
Fer obračun cijene struje
Poslodavci žele da električnu energiju plaćaju na temelju stvarne potrošnje, a ne obračuna koji se ugovara na početku godine. Zbog plaćanja unaprijed, događa se da moraju plaćati penale i u slučaju ako su potrošili manje struje jer im je HEP čuvao struju, ali i u slučaju ako su potrošili više. Primjerice, ako poslodavac do kraja godine ima potrošnju veću od rezervirane, onda mora plaćati dvostruko veću cijenu za period u kojem je prekoračio potrošnju. Direktor HUP-a Davor Majetić kaže da je sastanak u HEP-u bio pun razumijevanja, a drugačiji obračun potreban je posebno poslodavcima koji ulaze u značajan poslovni ciklus u kojem je potrebno veća potrošnja struje. – Tragično je da bismo mi u sadašnjoj situaciji morali znati kolika će nam biti potrošnja u uvjetima kada se proizvodnja mijenja ovisno o tržišnim potrebama – kaže Vladimir Ferdelji, predsjednik uprave Elektrokontakta. Smatra i da bi se kod potrošnje struje trebala voditi socijalna politika jer smatraju nelogičnim da poslodavci koji troše više struje nego kućanstva plaćaju višu cijenu. HUP smatra da bi kao i u telefoniji onaj tko struju distribuira trebao plaćati koncesiju. Trenutačno je i problem što postoji vjerojatnost da se i obračun potrošnje plina počinje ugovarati na isti način kao i struja, odnosno na početku godine.
Niža cijena plina
Stoga će se u petak sastati predstavnici poslodavaca i Ine s ministrom gospodarstva Đurom Popijačem kako bi se razgovaralo o cijeni plina, a prijedlog poduzetnika je da ta cijena bude slična onoj u regiji jer trenutačno je viša i do 40 posto u odnosu na regiju. Poslodavci traže i promjene vezane za projekte obnovljivih izvora energije. Zahtjev je da se standardiziraju četiri tipa fotonaponskih centrala, a kako bi se ubrzalo dobivanje dozvola za priključak struje na rok od sedam dana, a ne tri godine, kao što je sada slučaj i zbog čega su mnogi strani ulagači odustali od ovog oblika ulaganja. Ferdelji dodaje kako bi se na taj način i vikendaši kod promjene krovova brže mogli odlučiti na centrale koje će dugoročno održavati vikendice.