Sindikat radnika INE i društava INE Zagreb – INAŠ i braniteljske udruga INA-e podržavaju jučer najavljeni početak pregovora Vlade Republike Hrvatske s MOL-om, koji za cilj imaju očuvanje vodeće hrvatske naftne kompanije, a time i hrvatskih nacionalnih interesa i energetske neovisnosti zemlje.
„Nakon prosvjeda tisuće radnika ispred INA-ine poslovne zgrade i dva prosvjeda nekoliko stotina radnika INA-e na Trgu svetog Marka u svega nekoliko mjeseci, tisuća razglednica kojima su radnici INA-e i hrvatski građani proteklih tjedana obasuli predsjednika Vlade Zorana Milanovića te niza drugih sindikalnih akcija diljem Hrvatske kojima smo ukazali na svođenje najveće hrvatske naftne kompanije na običnu MOL-ovu podružnicu, Vlada je napokon shvatila da je stanje u INA-i alarmantno. Drago nam je da je Vlada napokon odlučila raditi svoj posao i kao 45 postotni vlasnik INA-e zaštititi hrvatske nacionalne interese i energetsku neovisnost zemlje. Nadamo se da će pregovarački tim tijekom pregovora održati čvrsti stav kojeg je jučer Vlada demonstrirala i voditi brigu o očuvanju radnih mjesta i vertikalne integriranosti naftne kompanije koja je desetljećima bila pokretač hrvatskog gospodarstva“, poručuje predsjednica sindikata INAŠ Maja Rilović.
Iz sindikata najavljuju da će nastaviti poduzimati legitimne sindikalne aktivnosti sve dok Uprava INA-e ne omogući stvarni socijalni dijalog o pravima radnika i upravljanju INA-om, što smatraju bitnim za budućnost INA-e i njenih radnika. INAŠ također upozorava da je ovo tek prvi korak u zaustavljanju sustavnog kršenja obaveza MOL-a definiranih u Ugovoru o strateškom partnerstvu
„Radnici INA-e žele pravu naftnu kompaniju. Nema naftne kompanije bez investicija, a mi danas živimo na ulaganjima realiziranim prije 10 i više godina. Već mjesecima upozoravamo da se rafinerija Sisak pretvara u skladište derivata iz Mađarske i radi četiri puta manje od stvarnih mogućnosti, a sad smo kroz medije dobili i potvrdu da MOL rafineriju Sisak smatra „ekološkom i ekonomskom katastrofom“ i nema nikakve planove izvršiti svoju obavezu modernizacije. To je potpuno nedopustivo i borit ćemo se svim sindikalnim sredstvima da očuvamo domaća rafinerijska postrojenja. Nažalost, ništa bolja situacija nije ni u istraživanju i proizvodnji, koje je srce svake naftne kompanije. Podaci koje je Vlada jučer dala potvrđuju ono što mjesecima ponavljamo, a to je da su nam potrebna hitna ulaganja u nova plinska i naftna polja, prije nego što iscrpimo i zadnje kapi nafte i plina iz prastarih nalazišta realiziranih prije 10 i više godina. Slična je situacija u svim djelatnostima, što utječe na sve djelatnike INA-e“, objašnjava Rilović.
Iz INAŠ-a još jednom upozoravaju i na projekt „Postanite poduzetnik“, kojim se benzinske postaje daju u franšizu privatnim poduzetnicima, a čija implementacija za sve zaposlenike uključene u program znači trenutačan raskid ugovora o radu s INA d.d., čime zaposlenici gube sva stečena prava i otvara se prostor za drastično smanjenja plaća i daljnje otkaze te dugoročno dovodi do devastacije same maloprodaje.
>> Traže suradnju: MOL prijeti Vladi prodajom Ine