Stanje u sektoru nafte, naftnih derivata i biogoriva u 2013. godini obilježilo je odsustvo značajnih promjena, kao i uvjeti ekonomske krize.
Energetsku djelatnost transporta nafte naftovodom u Republici Hrvatskoj obavlja Jadranski naftovod d.d. (u daljnjem tekstu: JANAF d.d.) koji treba sukladno Zakonu o tržištu nafte i naftnih derivata na nepristran i razvidan način omogućiti pristup transportnom sustavu pravnim ili fizičkim osobama.
Naftovodni sustav JANAF-a d.d. koristi se za uvoz nafte tankerima putem morskog terminala na Omišlju na otoku Krku, transport nafte cjevovodom do rafinerija nafte u Rijeci i u Sisku kao i za potrebe rafinerija u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Mađarskoj.
U 2013. kroz naftovodni sustav ukupno je transportirano 5,4 milijuna tona sirove nafte, što je za 20% više nego u 2012. godini.
Energetsku djelatnost skladištenja nafte i naftnih derivata u 2013. obavljao je 21 energetski subjekt. Skladištenje nafte i naftnih derivata uključuje skladištenje u posebnim prostorima za vlastite potrebe (proizvođači, potrošači i transporteri) i skladištenje u svrhu sigurnosti opskrbe i/ili sa svrhom trgovanja. Cijena skladištenja nafte i naftnih derivata nije regulirana, odnosno, određuje se na tržišnim principima.
Energetsku djelatnost proizvodnje naftnih derivata u Republici Hrvatskoj obavlja INA d.d. koja je u 2013. godini u ukupnoj proizvodnji naftnih derivata zabilježila pad od približno 12% u odnosu na 2012. godinu, odnosno proizvedeno je ukupno 3,1 mil. t. Proizvedeni naftni derivati u rafinerijama nafte u Rijeci i Sisku te na etanskom postrojenju Etan u Ivanić Gradu uključuju motorna goriva te goriva za industriju i kućanstva. Kao sirovine za proizvodnju naftnih derivata koriste se sirova nafta iz uvoza te sirova nafta i kondenzati proizvedeni na domaćim naftnim i plinskim poljima.
U 2013. godini trgovinu na veliko naftnim derivatima obavljalo je 35 energetskih subjekata, dok je trgovinu na veliko ukapljenim naftnim plinom (UNP) obavljalo pet energetskih subjekata.
Cijeli članak pročitajte ovdje.