ENERGIJA

Izvješće o stanju u sektoru nafte, naftnih derivata i biogoriva u Republici Hrvatskoj u 2013.

croenergo
croenergo.eu
29.09.2014.
u 13:30

Stanje u sektoru nafte, naftnih derivata i biogoriva u 2013. godini obilježilo je odsustvo značajnih promjena, kao i uvjeti ekonomske krize.

Energetsku djelatnost transporta nafte naftovodom u Republici Hrvatskoj obavlja Jadranski naftovod d.d. (u daljnjem tekstu: JANAF d.d.) koji treba sukladno Zakonu o tržištu nafte i naftnih derivata na nepristran i razvidan način omogućiti pristup transportnom sustavu pravnim ili fizičkim osobama.

Naftovodni sustav JANAF-a d.d. koristi se za uvoz nafte tankerima putem morskog terminala na Omišlju na otoku Krku, transport nafte cjevovodom do rafinerija nafte u Rijeci i u Sisku kao i za potrebe rafinerija u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Mađarskoj.

U 2013. kroz naftovodni sustav ukupno je transportirano 5,4 milijuna tona sirove nafte, što je za 20% više nego u 2012. godini.

Energetsku djelatnost skladištenja nafte i naftnih derivata u 2013. obavljao je 21 energetski subjekt. Skladištenje nafte i naftnih derivata uključuje skladištenje u posebnim prostorima za vlastite potrebe (proizvođači, potrošači i transporteri) i skladištenje u svrhu sigurnosti opskrbe i/ili sa svrhom trgovanja. Cijena skladištenja nafte i naftnih derivata nije regulirana, odnosno, određuje se na tržišnim principima.

Energetsku djelatnost proizvodnje naftnih derivata u Republici Hrvatskoj obavlja INA d.d. koja je u 2013. godini u ukupnoj proizvodnji naftnih derivata zabilježila pad od približno 12% u odnosu na 2012. godinu, odnosno proizvedeno je ukupno 3,1 mil. t. Proizvedeni naftni derivati u rafinerijama nafte u Rijeci i Sisku te na etanskom postrojenju Etan u Ivanić Gradu uključuju motorna goriva te goriva za industriju i kućanstva. Kao sirovine za proizvodnju naftnih derivata koriste se sirova nafta iz uvoza te sirova nafta i kondenzati proizvedeni na domaćim naftnim i plinskim poljima.

U 2013. godini trgovinu na veliko naftnim derivatima obavljalo je 35 energetskih subjekata, dok je trgovinu na veliko ukapljenim naftnim plinom (UNP) obavljalo pet energetskih subjekata. 

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije