Smanjili rashode

JANAF povećao zaradu na 304 milijuna kn

Dragan Kovačević
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
01.03.2019.
u 08:21

Financijski pokazatelji iskazuju iznadprosječne vrijednosti kroz stopu EBITDA od 67,20%, koeficijent ekonomičnosti 1,77 te koeficijent zaduženosti 0

Janaf je lani poslovao s bruto dobiti od 370,6 milijuna kuna, čime je nadmašio rezultat iz 2017. za gotovo 16 milijuna kuna. Ista zarada izražena kroz neto dobit iznosila je 303,7 milijuna kuna, što je rast od 13 milijuna kuna. Ujedno je to i novi rekordni rezultat Janafa koji već kontinuirano diže rezultat. Rezultati su dosegnuli 781,8 milijun kuna, odnosno na razini su prošle godine. Rashodi su dodatno smanjeni u odnosu na 2017. pa je tu nastao prostor za rast zarade.

– Otvorenošću prema novim tržištima, odnosno izvozu, ulaganjima u nove spremničke kapacitete i infrastrukturu naftovoda, što pridonosi stvaranju novih vrijednosti te smanjenjem troškova postižemo dobre rezultate kontinuirano tijekom više godina. Takav pristup upravljanja kompanijom osnažuje Janaf koji je postao respektabilni gospodarski subjekt u Hrvatskoj te nezaobilazni energetski faktor u Europskoj uniji i ovom dijelu Europe – istaknuo je predsjednik uprave Janafa dr. sc. Dragan Kovačević.

U šest godina mandata Kovačević je udvostručio prihode kompanije i utrostručio godišnju neto dobit. Janaf se okrenuo izvozu pa tako s inozemnim kupcima ostvaruje gotovo 68% prihoda. Nedavno je Janaf potpisao novi ugovor s češkim Unipetrolom koji upravlja s dvije rafinerije kapaciteta 8,7 milijuna tona sirove nafte. Ugovor s MOL-on potpisan lani na snazi je do kraja tekuće godine. Janaf je i ove godine nastavio s ulaganjima pa je, prema podacima iz tvrtke, plasirao 457,4 milijuna kuna vlastita novca, uglavnom u izgradnju novih spremnika za skladištenje i blending nafte.

Financijski pokazatelji iskazuju iznadprosječne vrijednosti kroz stopu EBITDA od 67,20%, koeficijent ekonomičnosti 1,77 te koeficijent zaduženosti 0. Janaf je, podsjetimo, lani sudjelovao u dokapitalizaciji Petrokemije. U kutinsku kompaniju uložio je oko 50 milijuna kuna, čime je postao vlasnikom manjinskog udjela.

Pogledajte video usporedbe Hrvatske i Slovenije:

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije