ANALIZA HGK

Javni dug Hrvatske smanjio se prvi put od 1999. godine

novac
03.07.2016.
u 11:44

Na kraju prvoga tromjesečja ove godine javni dug Hrvatske iznosio je 288,3 milijarde kuna, ili 4,7 milijardi manje nego u isto vrijeme lani, poručuju analitičari Hrvatske gospodarske komore

Prema nedavno objavljenim podacima Hrvatske narodne banke (HNB), na kraju ožujka javni dug iznosio je 288,3 milijarde kuna, dok je na kraju istog mjeseca prošle godine bio 293,09 milijardi kuna.

"U odnosu na ožujak prošle godine zabilježeno je smanjenje razine javnoga duga za 4,7 milijardi kuna ili za 1,6 posto, što je prvi međugodišnji pad javnoga duga otkad se podaci vode po usporedivoj metodologiji - od kraja 1999. godine", navodi se u analizi HGK, objavljenoj u nedjelju.

Iz Komore ističu da se to zahvaljuje nastavku pozitivnijih proračunskih kretanja.

"Naime, u prvom je kvartalu ove godine na razini konsolidirane središnje države zabilježen proračunski manjak u iznosu od 2,6 milijardi kuna, što je više nego upola manje nego u istom razdoblju prošle godine, čime su smanjene i potrebe za financiranjem", navodi se u analizi.

Povoljnija proračunska kretanja, a time i kretanja javnog duga, dijelom su rezultat, poručuju analitičari HGK-a, i činjenice da je u prvom kvartalu ove godine bilo na snazi privremeno financiranje s ograničenom mogućnošću stvaranja novih obveza.

"Ipak, smanjenje udjela javnog duga u BDP-u s 86,7 posto na kraju prošle godine na 85,8 posto na kraju prvoga kvartala ove godine pokazuje da bi se, uz dodatne napore povezane s aktivacijom odnosno prodajom dijela državne imovine, do kraja godine moglo stabilizirati kretanje duga opće države", poručuju iz HGK.

Inozemni dug smanjen više nego što je domaći povećan

U odnosu na veljaču, u ožujku je iznos javnoga duga smanjen za 1,3 milijarde kuna, i to unatoč izdavanju državne obveznice na domaćem tržištu u iznosu od četiri milijarde kuna s rokom od deset godina uz prinos od 3,99 posto.

"Navedena je obveznica utjecala na povećanje unutarnjega duga opće države za 2,6 milijardi kuna, ali je istodobno tijekom ožujka razina inozemnog duga smanjena znatno više, za 3,9 milijardi kuna", objašnjavaju analitičari HGK.

Tijekom prvoga kvartala ove godine razina javnoga duga smanjena je za 1,3 milijarde kuna, pri čemu je razina unutarnjega duga povećana za 3,7 milijardi kuna, dok je istodobno inozemni dug smanjen za pet milijardi kuna.

"Pri smanjenom inozemnom financiranju, država se u prva tri mjeseca ove godine orijentirala na domaće tržište na kojem se najviše zaduživala izdavanjem obveznica (dug povećan za 5,4 milijarde kuna), a snažno su korišteni i kratkoročni oblici zaduživanja (uglavnom trezorski zapisi) putem kojih je razina kratkoročnoga duga povećana za 0,8 milijardi kuna", navodi se u analizi.

Iz HGK podsjećaju da je zbog nestabilne političke situacije i stoga nepovoljnih kamatnih stopa koje su tražili investitori, država prolongirala izdavanje inozemne obveznice planirano za sredinu ove godine.

"To zasad neće proizvesti znatnije posljedice, s obzirom na činjenicu da se potrebna sredstva mogu pribaviti na domaćem tržištu kapitala", smatraju analitičari HGK.

Politička nestabilnost ugrožava pozitivne tendencije

Navode da privremeno proračunsko financiranje, pa potom razdoblje tehničke Vlade, kratkoročno smanjuju intenzitet stvaranja dodatnih obveza, što rezultira i nešto povoljnijom dinamikom kretanja javnoga duga.

"Međutim, realno, politička nestabilnost ugrožava nastavak povoljnijih tendencija u kretanju javnog duga jer putem usporavanja provedbe strukturnih reformi i ograničavanja mogućnosti poboljšanja kreditnog rejtinga zemlje zadržava visoke troškove financiranja, a time otežava i čini rizičnijim buduće servisiranja obveza", upozoravaju iz HGK.

Zbog takvih je okolnosti, smatraju, ograničena mogućnost da se, slično onom što je uradila Slovenija, u razdoblju povijesno niskih kamatnih stopa na svjetskom tržištu pokušaju restrukturirati obveze otkupom dijela skupih obveznica i njihovom zamjenom novima s nižim kamatnim stopama.

Analitičari HGK upozoravaju, također, da je u okolnostima tehničke Vlade, teže očekivati da će se u cijelosti i u predviđenim rokovima obaviti planirana aktivacija državne imovine, čime bi se utjecalo na kretanje javnog duga, dok istodobno i dalje izostaje napredak u definiranju učinkovitije strategije upravljanja javnim dugom.

"Stoga ostvarivanje ciljeva povezanih s kretanjem duga opće države iz Nacionalnog programa reformi i Programa konvergencije postaje sve izazovnije. Tim više što je udio javnog duga u BDP-u nešto viši od europskog prosjeka, a znatno viši nego u nama sličnim zemljama", zaključuju analitičari Komore.

>>  Izvješće MMF-a o Hrvatskoj: ne talasaj i plaćaj svoje dugove

Komentara 17

MU
Mukowsky
12:54 03.07.2016.

Toliko o tome da je Tuđman, stvorivši 200 bogatih obitelji, pokrao Hrvatsku.

Avatar Cinco
Cinco
13:44 03.07.2016.

Pa zbog toga su udbaški mediji i rušili ovu vladu. + Još jedan pokazatelj koliko su Tuđmanove vlade bile bolje od svih ovih nakon 1999.

MA
Manolo46
15:44 03.07.2016.

Jasno je tko je do 1999. vodio Hrvatsku, kao što se zna što se dogodilo nakon toga. Dogodila se detuđmanizacija, odnosno napad na Hrvatsku na svim poljima, od montiranja haških optužbi pa sve do namjernog guranja Hrvatske u dužničko ropstvo i rasprodaju obiteljskog srebra. Dok je Tuđman bio živ niti smo bili zaduženi, niti je prodan jedan jedini postotak bilo koje hrvatske strateške firme, INA je bila 100% u hrvatskim rukama i spremna kupiti cijelo MOL, a onda su došli Račan i Mesić i nakon dvije godine njihova zuluma Mol je krenuo kupovati INA-u. Pa o čemu imamo pričamo, komunjare i detuđmanizatori guraju onaj kurikul kojim žele uništiti cijelo STEM-područje znanosti, posebno matematiku, a to nije slučajno. Ja sam matematičar pa jako dobro znam računati, i mene se ne može voditi žednog preko vode. Meni je bilo jasno tko je opljačkao Hrvatsku i prije nego što je to vrhunski slovenski matematičar Rado Prezdir na HTV-u u emisiji "Javna ponuda" razotkrio i pokazao dokumente. I umjesto da se ide na uhićenje tih lopova i da im se sudi za ratno profiterstvo, ide se linijom manjeg otpora i miče se emisija s televizije. A tko krade taj i laže, pa je jedan od dokazano najvećih lopova Tedeschi optužio Prezdira da je "fašist" jer je to jedino što komunjara može kad ga uhvatiš u krađi. Zanimljivo je da osim tog slučaja na HTV-u, nijedan mainstream-medij ne donosi i ne prenosi te navode vrhunskog slovenskog matematičara, jer njima ta tema vjerojatno nije bitna, ili procjenjuju da "nema interesa javnosti" za pitanje tko je opljačkao Hrvatsku. Dok su spinom i lažima za to optuživali nacionaliste, svi mainstream mediji su prenosili te laži. Sad kad se doznala istina svi šute. I onda se netko pita zašto komunjare mrze matematičare? I onda se netko pitao tko je pokrao Hrvatsku i pokupovao sve medije, tko nas je zadužio do grla, i tko je montirao optužnice našim generalima manipulirajući haškim tužiteljstvom, a samo zato da bi narod imao tema za priču, koje podižu prašinu ispod koje se ne vide njihove kriminalne aktivnosti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije