Koncesije za istraživanje novih ležišta ugljikovodika u Jadranu jedan su od najvažnijih gospodarskih događaja u Hrvatskoj tijekom posljednjih desetak godina. Osim mogućnosti da otkrije nove rezerve nafte i plina, te ostvari znatne prihode temeljem njih, zahvaljujući ovim projektima Hrvatska će ostvariti i konkretne gospodarske koristi, bez obzira na sam ishod istraživanja.
Sasvim konkretno, osim otprilike sto milijuna kuna koliko će državni proračun uprihoditi temeljem koncesijskih naknada, pretpostavlja se kako bi barem 50 posto od obećanih 4 milijarde kuna uloženih u istraživanje trebalo završiti u hrvatskoj ekonomiji. Utoliko, jasno je kako je novi ciklus istraživanja nafte i plina u Jadranu i velika prilika za hrvatske gospodarstvenike kojima će na raspolaganju stajati poslovi vrijedni barem 2 milijarde kuna i to u cijelom nizu sektora, od servisno-logističkih usluga, preko metalne i montažerske industrije, do stručnih uslužnih djelatnosti, poput projektantsko-inženjerskih radova. Budu li istraživanja rezultirala otkrićem kopmercijalno isplativih rezervi nafte ili plina – za što postoje realne šanse – angažman hrvatskog gospodarstva u samoj eksploataciji mogao bi se višestruko uvećati, te proširiti na još neke privredne sektore.
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske na koncesijskim natječajima prihvaćene su ponude pet renomiranih naftnih kompanija – hrvatske Ine, konzorcija talijanskog ENI-ja i britanskog Medoilgasa, te konzorcija američkog Marathon Oil-a i austrijskog OMV-a.
Prva mogućnost za javno predstavljanje predstavnika tih kompanija hrvatskoj javnosti, kao i za njihovu komunikaciju s domaćim gospodarstvenicima dogodit će se na ovogodišnjem izdanju Energy Investment Foruma, tradicionalne konferencije posvećene energetskim investicijskim projektima u Hrvatskoj i široj regiji.
Prva panel diskusija na konferenciji trebala bi okupiti predstavnike svih kompanija koje će istraživati ugljikovodike u hrvatskom dijelu Jadrana, ali i vodeće ljude nadležnih državnih institucija i regulatornih tijela.
Neka od pitanja koja će diskusija obuhvatiti su sljedeće:
Što očekivati od projekata?
Kolike koristi od tog ciklusa može ostvariti šire gospodarstvo?
Kako se uspoređuju financijsko-porezni uvjeti istraživanja u zemljama regije?
Može li Jadran postati europski ili globalno važna proizvodna regija?
Kako će eventualno otkriće većih nalazišta utjecati na cijenu energije u Hrvatskoj?
Može li padajuća cijena nafte ugroziti financijsku konstrukciju ciklusa istraživanja?
Ne propustite priliku iz prve ruke čuti o planovima globalnih naftnih igrača u Hrvatskoj, te ostvariti poslovne kontakte nužne za otvaranje vrata potencijalnim poslovima vrijednima stotine milijuna kuna.
Energy Investment Forum tradicionalna je konferencijsko-sajamska manifestacija posvećena problematici razvoja energetskih investicijskih projekata u Hrvatskoj i regiji. Na svom prošlogodišnjem izdanju EIF je tijekom dva dana okupio više od 500 profesionalca iz sektora energetike i povezanih industrija.
Ovogodišnji Energy Investment Forum održat će se 19. veljače u konferencijskom centru Forum u Zagrebu, a više informacija o programu i prijavama na konferenciju mogu se naći ovdje.