porezna prijava

Kako izvući maksimalan povrat poreza ili platiti što manje

porez, prijava poreza (1)
Goran Jakuš/PIXSELL
31.01.2011.
u 12:01

Srezali su sve što se srezati dalo. No, ipak je ostalo ponešto što možete iskoristiti kako biste smanjili iznos koji ćete uplatiti Martini Dalić u blagajnu ili povećati povrat koji ćete dobiti

Ono što se godinama naslućivalo, konačno se lani i dogodilo. Nakon što su olakšice koje je država priznavala pri obračunu poreza na dohodak iz godine u godinu gubile na opsegu, od srpnja prošle godine većina bitnih prestala je vrijediti.

U rezanju proračunskih izdataka među prvima su došle na odstrel. Premda većini građana ta odluka ne odgovara (vjerojatno ni onima koji su je donijeli) i upitno je koliko gospodarstvo može imati koristi od nje, situacija je banalno jednostavna. Država nam je siromašna, prezadužena i krajnje je neizvjesno kad će takva prestati biti.

Razmislite o tome idući put kad izađete na birališta.

No, ukinuta prava ipak vrijede još za prvu polovicu 2010. godine i do ukupnog iznosa od šest tisuća kuna te će se vjerojatno svi koji to mogu potruditi da ih ovaj, posljednji put i iskoriste. Sve uplate, računi i ostale isprave koje dokazuju status i prava moraju biti naslovljene na datum do 30 lipnja. 2010, piše portal Pametna kuna.

Nakon izmjena Zakona o porezu na dohodak, na snazi su još samo - odbici; osobni, odbitak za uzdržavane članove i invalidnost.

Što je ukinuto, ali se još može iskoristiti?

Neke su olakšice ukinute, ali se još mogu iskoristiti za prvih šest mjeseci 2010. godine, do ukupnog iznosa 6.000 kn.

>>Isprobajte Porezni kalkulator Pametne kune!

Olakšice za stambene potrebe - obuhvaćaju kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg i plaćenu slobodno ugovorenu najamninu te uključuju kamate na stambene kredite, izdatke za popravke koji se ubrajaju u održavanje stana.

Priložite bankovnu potvrdu o iznosu uplaćenih kamata na stambeni kredit u prvih šest mjeseci 2010., račune za građevinske intervencije u stanu/kući, na ime i prezime poreznog obveznika.

Da bi iskoristili olakšicu za investicijsko održavanje, priložite i dokaz o vlasništvu nad nekretninom uz potvrdu o prebivalištu ili boravištu na toj adresi te izjava da na toj adresi obveznik stalno boravi.

Podstanari prilažu presliku ugovora o najmu i dokaze o plaćenoj najamnini (preslike naloga o doznaci najamnine, potvrdu najmodavca i slično).

Iznimno, ne priznaje se odbitak za kredit podignut prije 1. siječnja 2003. godine, ako je plaćena kamata tijekom 2008. godine bila niža od šest posto.

Olakšice na uplaćene premije životnog osiguranja s obilježjem štednje - to su uplaćene premije životnog osiguranja koje imaju obilježje štednje, premije dopunskog i privatnog zdravstvenog osiguranja te dobrovoljnog mirovinskog osiguranja. Porezno se priznaju pod uvjetom da ste u polici osiguranja navedeni kao osiguranik, a u pravilu istodobno i kao ugovaratelj osiguranja.

Ako su u polici osiguranja kao osiguranici navedeni samo članovi obitelji, izdaci neće biti priznati. Ako su posrijedi police uzajamnog životnog osiguranja, u kojima su kao osiguranici navedeni i porezni obveznik i članovi njegove obitelji, izdaci za uplaćene premije priznaju se svim osiguranicima u jednakim dijelovima.

Za priznavanje dijela osobnog odbitka na osnovi doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje plaćenih u zemlji, dostavite i preslike naloga o uplati doprinosa, a za korištenje izdatka na osnovi uplaćenih premija osiguranja potvrde osiguravatelja.

Olakšice za stvarne troškove zdravstvenih usluga u Hrvatskoj za vlastite potrebe koje ne pokriva polica zdravstvenog osiguranja - to su liječnički pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, dijagnostički i terapijski postupci, operativni zahvati, stomatološke usluge, lijekovi, ortopedska pomagala, dioptrijske naočale i slično.

Da bi ih dokazali, priložite izvorne račune zdravstvenih ustanova i zdravstvenih radnika privatne prakse te potvrde o plaćenoj participaciji i administrativnim pristojbama prilikom korištenja zdravstvene zaštite, kao i pisanu izjavu da niste platili sredstvima dobivenim od darovanja pravnih i fizičkih osoba.

Kao porezna olakšica neće biti priznati troškovi estetskih i kozmetičkih zahvata te kozmetička sredstva koja nisu medicinski indicirana, troškovi sanitetskog i potrošnog materijala i lijekova te sredstva koja se mogu kupiti bez recepta.

Ne priznaje se odbitak za usluge i lijekove plaćene u inozemstvu, kao ni izdaci plaćeni na teret osnovnog, dopunskog ili privatnoga zdravstvenog osiguranja te darovanja.

Olakšice za donacije, odnosno "darove u tuzemstvu u naravi i u novcu" - priznat će vam ih ako su proslijeđeni za kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske i vjerske svrhe te udrugama koje djeluju u skladu s posebnim propisima. Priznaju se do dva posto primitaka za koje je u prethodnoj godini podnesena porezna prijava i utvrđen porez na dohodak.

Iznimno se odbitak uvećava ako su donacije dane prema odlukama mjerodavnih ministarstava o provedbi i financiranju posebnih programa i akcija, ali ne i za redovitu djelatnost primatelja darova.

Trebate dostaviti preslike naloga o doznaci u novcu i ugovora o danim darovanjima u drugim dobrima i uslugama.

Više o prijavi poreza pročitajte na portalu Pametna kuna.

Komentara 9

HU
husli
13:01 31.01.2011.

Asto bi se tu imalo komentirati osim da je RH Banana država

OB
-obrisani-
16:38 31.01.2011.

Švicarska banana:) Ne vrijeđaj banane jer one su ukusne.

DU
Deleted user
22:09 31.01.2011.

Kako izvući maksimalan povrat poreza ili platiti što manje!? Pa tako da ne platite porez tako rade ni plače radnicima. A kada dugovi narastu, zatvorite firmu i otvorite novu firmu i eto pod pokroviteljstvom države koja tolerira imate maksimalnu uštedu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije