Vrlo je izgledno da će udio od 3,5 posto, koji država nakon višekratnih smanjenja ima u T-HT-u, ići u prodaju.
– Vlada još nije raspravljala o tome, ali moj je osobni stav da to treba prodati – komentirao je ministar prometa Božidar Kalmeta nakon završetka godišnje skupštine T-HT-a, kojoj je bio nazočan u ime Vlade kao predstavnik dioničara.
Izjava resornog ministra znakovita je, osobito ako se uzme u obzir premijerkina najava prodaje državnih vlasničkih udjela manjih od 25 posto. Prodaja bi im donijela oko 800 milijuna kuna. Ivica Mudrinić, predsjednik uprave T-HT-a, nije želio posebno komentirati najavu, budući da nije poznato u kojem će se roku i na koji način provesti prodaja. No, predstavljanje rezultata iskoristio je kako bi se osvrnuo i na, kako je rekao, izostanak proaktivne politike Vlade u krizi.
Promjena imena tvrtke
– T-HT se lani nije koristio pravom na kupnju svojih dionica jer je tržište kapitala bilo previše nestabilno da bi se time osiguralo povećanje cijene dionica. Tek sada tržište se počelo oporavljati – popratio je čelnik T-HT-a obnavljanje prava na otkup vlastitih dionica. Mudrinić je ustvrdio da je tvrtka, unatoč teškoj gospodarskoj situaciji, ispunila plan kojim su predvidjeli pad prihoda manji od pada BDP-a.
– Pad BDP-a iznosio je oko 5,8 posto, a naših prihoda 3,1 posto, dosta ispod te vrijednosti. Zapravo smo nezaduženi, imamo znatne količine likvidnih sredstava i gledamo prilike za širenje, no njih nema mnogo. Nema potrebe da raspolažemo s toliko gotovine pa je logično da dioničarima vratimo dio. Ako dođe prilika za akviziciju, lako to možemo financirati baš zato što smo nezaduženi – istaknuo je, govoreći o isplati dividende od 34,5 kuna po dionici, znatno veće nego prethodnih godina. Integraciju T-Mobilea nazvao je odrazom zrelosti telekomunikacijskog tržišta u Hrvatskoj, ali i globalnog podizanja kakvoće usluga. Jučer su dioničari donijeli i odluku o službenoj promjeni naziva tvrtke koja će se odsad zvati Hrvatske telekomunikacije. Grupa koja obuhvaća obje tvrtke zaradila je lani 2,023 milijarde kuna, što je pad neto dobiti od 12,4 posto u odnosu na 2008. Broj zaposlenika smanjio se 5,8 posto, no ove godine neće biti dodatnih otpuštanja.
Više ulaganja
– U 2010. ne planiramo tehnološki višak, postignut je i sporazum sa sindikatima. Ovo je godina mira, kriza je pogodila cijelo društvo i nećemo dodatno otežavati otkazima. No, u budućnosti to nije isključeno, ako promjena tehnologija to bude zahtijevala – kaže Mudrinić.
Najavio je intenzivnija ulaganja koja su im dosad, kaže, bila onemogućena nejasnim regulatornim okvirima. Nada se odgodi registracije prepaid korisnika, osobito zbog turističke sezone.
Kalmeta: Moj je stav da se država treba riješiti dionica T-HT-a
Još uvijek nije poznato na koji će način država prodati svoj vlasnički udjel, no najizglednija je opcija prodaja na Zagrebačkoj burzi.
Komentara 7
znate li u hdz-u išta osim JAMITI i PRODATI?
A moj stav je da Kalmetu treba zaključati negdje i baciti ključ.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ministar koji nikad ništa ne zna sada odjednom ima svoj stav.