Početak izgradnje 420 milijuna eura vrijedne kombinirane kogeneracijske elektrane snage 600 MW Ivana Čermaka u Slavonskom Brodu više je puta odgađan, a u posljednje vrijeme ovaj se projekt više i ne spominje.
Sukob s ministrom
Leži li razlog tomu u Čermakovu sukobu s ministrom Ivanom Vrdoljakom koji, navodno, forsira izgradnju elektrane u svom Osijeku i to isključivo novcem HEP-a, odnosno poreznih obveznika, zbog čega su ga neke političke stranke nedavno optužile za sabotažu i nevođenje računa o javnom interesu? Ivan Čermak za svoj projekt dobio je okolišnu i lokacijsku, ali ne i građevinsku dozvolu.
– Problem je što postojeće zakonodavstvo i propisi, a samim time i resorno ministarstvo, još uvijek ne sagledavaju cjelinu projekta te ne jamče jasan i siguran zakonodavni i gospodarski okvir za ovakve poslovne poduhvate – poručili su iz Čermakove Crodux energetike, ali i napominju kako, unatoč svemu, nisu odustali projekta.
Očekivali podršku Vlade
– Očekivali smo da će Vlada prepoznati i podržati naš projekt. Umjesto toga, neka ministarstva, posebno u domeni tržišnih djelatnosti, provode diskriminaciju prema tvrtkama koje nisu u državnom vlasništvu. To je protuzakonito i štetno te odbojno i demotivirajuće za potencijalne investitore – kazali su u Crodux energetici.
U ovoj tvrtki smatraju kako ministri nameću i potiču neisplative političke investicije državnih tvrtki, koje time postaju još nekonkurentnije, a posljedice takvog lošeg poslovanja plaćaju porezni obveznici.
Napominju i kako je gradnja kogeneracijske elektrane u Slavonskom Brodu predviđena Strategijom energetskog razvoja RH i u potpunosti neovisna o javnim financijama.
Struka će odlučiti
Zanimljivo je, kažu, to što je ovaj projekt, za razliku od državne, izuzetno dobro prihvaćen na lokalnoj razini.
U Ministarstvu gospodarstva odbacuju sve optužbe te ističu kako Hrvatska ubrzano radi na daljnjem razvoju energetske infrastrukture i diverzifikacije svoje, ali i regionalne opskrbe energijom.
Dodaju kako su svi kvalitetni projekti dobrodošli i kako će ih podržati, bez obzira na to gdje i tko ih gradi. Međutim, odgovore na pitanja o tome gdje će se graditi te tipu, veličini i tehnologiji koja će se primjenjivati treba dati struka.
– Struka će odlučiti što je alternativa postojećoj elektrani u Osijeku, koja se mora ugasiti do 2017. godine. Ministarstvo gospodarstva sigurno će podržati sve ekonomski održive projekte, bez obzira na to radilo se o projektima privatnog investitora ili HEP-a – kazali su u Ministarstvu gospodarstva.
>> Čermakova plinska elektrana bit će završena 2018. godine
Ne daju graditi Čermaku jer iza njega stoji njemački kapital, a to ovu vlast plaši.