Turizam

Koncesijske naknade uništit će turizam i sve prateće industrije

brela
30.09.2010.
u 08:00

Zakonom se na dva potpuno različita načina rješava pitanje zemljišta u kampovima i onoga na kojemu su sagrađeni hoteli.

Budući da nema većine relevantnih institucionalnih okvira koji bi turističkoj industriji omogućili konkurentan i sustavan dugoročan razvoj, pokušaj rješavanja pitanja turističkog zemljišta turistički djelatnici smatraju dobrodošlom Vladinom inicijativom za rješavanjem jednog od ključnih pitanja sektora čijom se problematikom politika sustavno ne bavi već nekoliko desetljeća. Nakon 20 godina nerješavanja problema, ZOTZ je donesen 15. srpnja 2010., no u njemu postoje određene odredbe koje nisu najbolje rješenje ili koje su nedorečene, upozoravaju hrvatski turistički djelatnici.

Upitan rok trajanja

Zakonom se na dva potpuno različita načina rješava pitanje zemljišta u kampovima i onoga na kojemu su izgrađeni hoteli i turistička naselja. Dok su rješenja ponuđena u dijelu hotela i turističkih naselja jasna i logična, ona koja se tiču kampova vrlo su komplicirana, a stručnjaci kažu i ustavno upitna te tehnički teško provediva. Koncesije će se kod kampova dijeliti najdulje na 50 godina, s time da najkraći rok nije definiran. Kod zemljišta na kojemu su izgrađeni hoteli i turistička naselja zakonom nije definirano trajanje koncesije. Ljudi iz turizma hitno traže neke preinake zakona.

– Najprimjerenije utvrđivanje iznosa koncesijske naknade kod kampova trebalo bi biti temeljeno i na prihodima i na površini, kako bi se postigla uravnotežena naknada koja uzima u obzir tržišni potencijal zemljišta, a ne samo njegovu prirodnu veličinu – kazao je Željko Kukurin, direktor Istraturista Umag. Turistički djelatnici traže da Vlada donese nove uredbe koje će omogućiti nove investicije i osigurati održiv i konkurentan razvoj hrvatskog turizma.

Manjak investicija

Veljko Ostojić, predsjednik uprave Riviere Poreč, smatra da koncesijska naknada izravno utječe na budućnost hrvatskog turizma.

– S obzirom na alarmantno stanje profitabilnosti i likvidnosti u sektoru turizma, vrlo je važno da ta naknada bude održiva i poticajna, a ne da postane još jedan namet koji će dugoročno uzrokovati dodatne gubitke, daljnju stagnaciju sektora i kronični manjak investicija, što bi rezultiralo negativnim utjecajem na razvoj drugih sektora koji se oslanjaju na turizam – prehrambenu industriju, graditeljstvo, ostale uslužne djelatnosti. Održiva koncesijska naknada pitanje je dugoročnog razvoja i opstanka turizma, posebno uzevši u obzir da se vodeće hotelske kompanije radi smanjenja potencijalnog rizika poslovanja često koriste diferenciranim proizvodima poput kampova koji znaju činiti značajniji udio u poslovanju hotelskih poduzeća – kazao je Ostojić.

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar sebastian
sebastian
18:04 03.10.2010.

Vlada koja je vec proslih 20 godina dokazala da je nesposobna na svim podrucjima Hrvatske buducnosti nije začuditi da i na podrucju Turizma nezna kako dalje, morali bi biti sretni da neko investira za 2 mjeseca sezone, koja uopce nije interesantna kao investicija, ali ne, vlada sve poduzima da niko ne investira, a cak ni nasi ljudi, sta da kazem...obicne budale bez perspektive....pitajte nekoga stranca koji ima novaca dali bi investirao u Hrvatskoj, taj samo mahne rukom....!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije