Ovdje se može naći sve što poljoprivredniku treba – izgovorio je šećući se među brojnim izlagačima jučer otvorenog Proljetnog sajma u Gudovcu Željko Ledinski, nekoć bjelovarsko-bilogorski župan, a danas vlasnik obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva koje se bavi proizvodnjom cvijeća, voća, meda, rakija…
I zaista, iznenađujuće velik broj trgovaca poljoprivrednom mehanizacijom i traktorima okupio se jučer u Gudovcu. Ovoliki interes za izlaganje na sajmu nedaleko od Bjelovara poljoprivrednici i stručnjaci s kojima smo razgovarali objašnjavaju činjenicom da poljoprivredni proizvođači očekuju kako će se uskoro početi donositi odluke iz programa Ruralnog razvoja te da će ući među one sretnike koji će uspjeti dobiti novac iz Europske unije za nabavu nove mehanizacije ili traktora.
– Ministar poljoprivrede Davor Romić najavio nam je da idući tjedan kreću poticaji pa se sad spokojni možemo šetati na sajmu i gledati što ćemo od čuda tehnike koja je ovdje izložena kupiti od poticaja – u šali će Matija Brlošić, predsjednik Poljoprivredne komore.
Novi poslovi
Osuvremenjen i dodatno uređen prostor proljetnog sajma ove je godine zakupilo gotovo 500 izlagača, čak stotinu više nego lani. Zemlja partner je Republika Makedonija, a u tri dana manifestacije posjetitelji će moći vidjeti novitete u poljoprivredi kao što su berač smilja i sadilica za kukuruz na foliju. Bit će izložen traktor godine, šumarska mehanizacija i traktori domaće proizvodnje.
– Potpisujem ugovor vrijedan oko milijun eura za isporuku šumskih traktora u Bosnu i Hercegovinu – pohvalio nam se Stjepan Hittner, vlasnik tvornice traktora iz Bjelovara i prvi koji je nakon ukidanja sankcija Iranu izvezao svoju mehanizaciju na to tržište.
Hittner je u poduzetničkim vodama već nekoliko desetljeća pa stoga i ne čudi da ne propušta ovakvu priliku da bi predstavio svoje proizvode.
No sajam u Gudovac dolaze i mladi izlagači, došla je i Andreja Dobroslav Šegregur koja sa suprugom Tomislavom ima obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo u Virovitici. Supružnici proizvode oko pet tona meda godišnje.
– Uz puno ulaganja i truda od poljoprivrede se može živjeti – kažu.
Kobna rascjepkanost
Josip Noršić, mladi poljoprivrednik iz Donjih Čeha, složit će se sa Šegregurima da je jedan od problema u poljoprivredi u Hrvatskoj taj što je zemljište rascjepkano. Proizvodi bučino ulje, brašno od buče i sjemenke, a sadi i grah i pir. Obrađuje 25 hektara, rascjepkanih na 37 parcela. – Od velikih ne možeš ništa – kaže.
Dario Juričić, voditelj prodaje Volim ljuto, govori nam da je OPG Gorana Vrabeca u kojem je zaposlen uspio jer je tržištu ponudio specifične proizvode – fermentirane ljute umake i ostale proizvode od čili papričice koju uzgajaju na jednom hektaru.
Mlade poljoprivrednike kao svijetlu točku sektora vidi resorni ministar.
– Ovaj je sajam u fokus stavio tu ciljanu grupaciju koja može inovacijama i tehnologijama izmijeniti sadašnju nepovoljnu situaciju u poljoprivredi i njezinoj strukturi. Uvjeren sam da mladi imaju tu poduzetničku energiju – naglasio je Romić. Poručio je da je bjelovarski sajam mjesto komunikacija i razvoja ideja. – Zato se nadam da ćemo i ovdje pronaći neka rješenja za našu poljoprivredu koja je u teškom stanju. Ništa bolje nije ni u Europskoj uniji, ali ona nam neće riješiti naše problem, već to moramo mi sami – kazao je ministar poljoprivrede Davor Romić na najvećem sajmu agrara u državi.
>> Dron snima polja i javlja traktoru koje biljke gnojiti
>> Od Nove Gradiške pa sve do Osijeka i Vinkovaca nema 10.000 ha zemljišta u komadu
Kažete ranjenoj? Ja bih prije rekao da je na intezivnoj i na aparatima...