'Ba2'

Moody's potvrdio kreditni rejting i stabilne izglede HEP-a

HEP zgrada
Foto: Grgur Zucko/PIXSELL
13.02.2016.
u 09:27

Potvrda rejtinga odražava očekivanja, poručuje u priopćenju Moody's, da će HEP moći održavati financijski profil, unatoč trenutačnim ograničenjima cijena energenata i rizicima da se takva situacija produži

Agencija Moody's potvrdila je jučer važeći 'Ba2' kreditni rejting Hrvatske elektroprivrede (HEP) i stabilne izglede zbog dobre financijske pozicije tvrtke.

Potvrda rejtinga odražava očekivanja, poručuje u priopćenju Moody's, da će HEP moći održavati financijski profil, unatoč trenutačnim ograničenjima cijena energenata i rizicima da se takva situacija produži, s obzirom na HEP-ovu skromnu razinu duga i poslovni miks tvrtke.

"Točnije, potvrda rejtinga priznaje financijsku fleksibilnost HEP-a da izdrži moguće produženo razdoblje nižih cijena struje", poručio je Moody's.

Kao i drugdje u Europi, cijene struje na Balkanu pale su u proteklih godinu dana, ali su nešto više u odnosu na cijene u zapadnoj Europi, s obzirom na vrlo ograničene kapacitete međupovezanosti. HEP dominira na hrvatskom tržištu, s udjelom od otprilike 84 posto na tržištu maloprodaje struje.

Potvrda rejtinga HEP-a odražava njegovu vertikalno integriranu poziciju na hrvatskom tržištu struje, gdje tvrtka ima koristi od 84-postotnog udjela, njegov proizvodni miks, s visokim udjelom jeftinije proizvodnje struje, i zdrav financijski profil tvrtke s niskom razinom dugova i snažnom kreditnom metrikom.

S druge strane, rejting je ograničen zbog nedostatka diverzifikacije HEP-a u pogledu prisustva na tržištu, razvoja regulatornog okvira u Hrvatskoj, volatilnosti zarade zbog ovisnosti o nestabilnosti hidro-proizvodnje i značajnog investicijskog programa, koji uključuje nove proizvodne kapacitete i zamjenu zastarjele imovine.

Stabilni izgledi HEP-ovog rejtinga odražavaju ocjenu Moody'sa da će tvrtka održati financijski profil u skladu s kategorijom rejtinga i da će njezin rejting ostati nepromijenjen ako dođe do negativnog pritiska na kreditni rejting Hrvatske.

S obzirom na negativne izglede rejtinga Hrvatske, Moody's ne očekuje pritisak na povećanje rejtinga HEP-a u kratkom roku. Unatoč tome, rejting HEP-a mogao bi porasti ako kompanija pokaže stabilniji poslovni i profil novčanog toka. To bi se moglo postići u slučaju promjena u sadašnjem profilu proizvodnje i/ili promjena u regulatornom okruženju.

HEP-ove zarade ostaju izložene brojnim faktorima na koje uprava tvrtke ne može utjecati, poput padalina i cijena sirovina i energije na regionalnim tržištima, poručuje Moody's.

Kao dominantna kompanija u zemlji, HEP je također izložen mogućem dodatnom smanjenju udjela u segmentu opskrbe zbog liberalizacije tržišta. Ako neki od tih rizika rezultira slabljenjem HEP-ove likvidnosti i/ili financijske pozicije, rejting tvrtke mogao bi se naći pod negativnim pritiskom, zaključuje Moody's.

>> HEP odbacuje optužbe RWE Energije za opstrukciju tržišta

Ključne riječi

Komentara 3

K2
kritičar_2
19:55 14.02.2016.

U HEP-u radi,bolje reći neradi cirka tisuću visoko obrazovanih djelatnika,na jednostavnim,činovničkim poslovima ili kao menadžeri bez stvarne odgovornosti.Kad se to pretvori u brojke,to je 35 do 40 miliona kuna bačeno u vjetar u jednoj godini,kroz isplatu plaće,dnevnica,službena vozila i telefoniranja za privatne potrebe.Za pet godina mogla bi se izgraditi hidroelektrana na Savi kod Samobora,bez uzimanja kredita.

SS
Stari_Sisak
17:50 13.02.2016.

Kreditni rejting se mjenja ili ostaje isti na osnovu prošlog razdoblja, a ne na osnovu obećanja.

TH
than
19:45 13.02.2016.

Dok ne krene rasprodaja elektrana moci ce to odrzavati, jer HEP je jedna velika stranacka javna ustanova. Tu ima viska i viska zaposlenih, zato i nemaju za ulaganja, vec se moraju zaduzivati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije