Nakon financijske krize svijetu prijeti i velika globalna naftna kriza

nafta
AFP/PIXSELL
Autor
Gojko Drljača
18.02.2010.
u 08:00

Stručnjaci procjenjuju da bi naftna kriza uzrokovana rastom potražnje mogla teško udariti globalnu ekonomiju već 2015.Teško je očekivati nove senzacionalne velike izvore jeftine nafte

Nedostatak nafte mogao bi u kratkom periodu izazvati novu svjetsku krizu, zaključio je u svojoj analizi Wall Street Journal. Zanimljivo je da ta upozorenja o dubokoj krizi, koja može izazvati novi teški stres globalnih gospodarskih tijekova, dolazi kada europski poslovni lideri ponajprije raspravljaju o tome kako staviti pod kontrolu zastrašujuće fiskalne deficite, koji su posljedica stimulativnih ekonomskih politika, te stoga čak i nisu previše zainteresirani za rasprave o novim mogućim dubokim krizama.

Ugledni WSJ zapravo prenosi ozbiljna upozorenja o budućoj teškoj naftnoj krizi iz više izvora. Upozorenja dolaze od Richarda Bransona, vlasnika Virgin grupe, koja vodi i avionski biznis te je nemilosrdni potrošač goriva, pa od Briana Suoutera, koji vodi Stagecoach, transportni posao, u kojem se također troši puno goriva, te se može reći da dižu paniku zbog svojih interesa, ali je rad Industry Taskforcea vrlo ozbiljna analiza sa snažnim argumentima. Iz te analize proizlazi da je svjetska kriza, koja je usporila gospodarstvo, možda usporila dolazak nove teške naftne krize, no njezin je dolazak neizbježan. Najviše nas, smatraju stručnjaci, pet godina dijeli od novog vrhunca u proizvodnji nafte te bi vlade i korporacije trebale što prije uložiti velike napore u razvoj drugih energetskih izvora i povećanje energetske učinkovitosti.

Bivši čelnik Shella Lord Ron Oxburgh, prenosi WSJ, napisao je: “Vrlo je jasno kako nema puno šanse naći nove značajne količine jeftine nafte. Svaka nova i nekonvencionalna nafta bit će skupa.” On je pak citirao kralja Abdulaha iz Saudijske Arabije: “Ostavite je u zemlji, naša će je djeca trebati.”

Grupa poslovnih lidera iz Industry Taskforcea upozorava, nadalje, kako je moderna ekonomija previše ovisna o nafti. Moderni transport, grijanje, proizvodnja mineralnoga gnojiva i drugo ovise o nafti, a potražnja će se još povećati. Naime, zemlje u razvoju postaju sve veći potrošači energije, pa i nafte. Prema procjeni Međunarodne agencije za energiju, sada se u svijetu traži nafte više od 85 milijuna barela na dan, a već 2030. godine tražit će se na dan 105 milijuna barela. Istodobno stručnjaci Industry Taskforcea procjenjuju da je najveća moguća dnevna ponuda nafte oko 92 milijuna barela. Tako će biti “ako se ne izvijesti vrlo brzo o nekom neviđenom divovskom i lako dostupnom nalazištu”.

Stručnjaci tvrde kako nije vjerojatno da velike naftne kompanije od svih nas skrivaju neke nevjerojatne tajne o novim naftnim poljima, a Chris Skrebowski, iz tvrtke Perak Oil Consulting, poručuje da će nas nova naftna kriza udariti već 2015. godine jer tada kapaciteti više neće odgovarati potražnji.

Ključne riječi

Komentara 7

OB
-obrisani-
08:53 18.02.2010.

Ova analiza gore je zapravo podtekst svih ovih zveckanja oružjem i priprema napada na Iran. Danas ne postoji nitko tko nije upoznat s činjenicom da je količina nafte u zemlji ograničena i da smo veći dio nafte već potrošili. Sad nam se pred očima odvija borba za kontrolu nad preostalom naftom. Sutrašnju dominaciju nad svijetom neće imati ni tehnološki najrazvijeniji, ni financijski najmoćniji, nego onaj tko bude gospodario nad zadnjom naftom. Zadnja nafta (a upravo ste je utočili, djelić nje u auto) će omogućiti onom tku ju bude kontrolirao neviđenu moć i odstupnicu za najbezbolniji prelazak na nove izvore energije. Ono što je ovdje kvaka 22 jest što taj prelazak nije moguć bez nafte!!!!

OF
odd_fellow
09:30 18.02.2010.

Puno faktografskih grešaka... U članku se implicira da je sadašnja cijena nafte niska, ali prava usporedba nije 147 d/b u ljeto 2008. već prosječna cijena 1985-2002. (oko 12-15 d/b, i to kada je svjetska ekonomija rasla oko 3-4 % godišnje). Cijena zadnjih desetak mjeseci - oko 70-80 d/b u uvjetima duboke krize - izgleda astronomski visoka. Naftna kriza nije stvar budućnosti, ona je već ovdje, jer je treći naftni šok - veliki rast cijena nafte od 2002. do ljeta 2008. - osnovni uzrok mega-krize svjetske ekonomije (sve ovisi o jeftinoj net-energiji, pa tako i tzv. oporavak). O tome postoji brojna i stalno rastuća literatura (proguglajte malo \"oil peak\"). Vrhunac u ekstrakciji nafte bio je oko 87,2 m/b dnevno u ljeto 2008. i malo je vjerojatno da može biti nadmašen (otkuda brojka od 92 m/b?). Neke bitne stvari - npr. da stara naftna polja opadaju za oko 7 % godišnje, da je svjetska ekstrakcija nafte već 5 godina na pick plateau-u (85-87 m/b d) i da će početi opadati s njega najkasnije za 3-5 godina, da nema nikakvih pravih zamjena za naftu itd. - uopće nisu rečene.

LO
lovricka
08:02 18.02.2010.

ma prijeđimo na elektro vozila više !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije