Calisto Tanzi, utemeljitelj talijanskog agroprehrambenog diva Parmalata, u Parmi je osuđen na 18 godina zatvora zbog zločinačkog udruživanja i drugih radnji koje su dovele do bankrota tog koncerna 2003. Zajedno s drugim osuđenicima, bivšim čelnicima Parmalata, tvrtki mora vratiti 2 milijarde eura te nadoknaditi 5 posto nominalne vrijednosti dionica malim dioničarima (oko 30 milijuna eura, a nekad su vrijedile 600 milijuna eura), koje je propast Parmalata uništila.
Podsjetimo, aferu Parmalata, što je bio najveći bankrot nekog europskog koncerna, mnogi su nazivali „europskim Enronom“. Kompanija je propala pod teretom duga od 14 milijardi eura. Uz bivšeg predsjednika Parmalata Tanzu, na 14 godina osuđen je nekadašnji direktor financija tvrtke Fausto Tonna, a brat čelnika Parmalata, Giovanni Tanzi, koji je nekad sjedio u upravi, na 10 godina, objavile su agencije.
Nakon propasti 2003., Parmalat se ponovno digao iz pepela. Dvije godine kasnije njegove su dionice ponovno uvrštene na milansku burzu, a u nagodbama s bankama uspio je povratiti više od 2 milijarde eura. U talijanskim medijima se tvrdi da će se Tanzi žaliti, što bi u talijanskom pravosuđu moglo trajati godinama, a on ima već 72 godine.
Zbog nedopuštenih manipulacija na burzi, Tanzi je prije dvije godine već bio osuđen na 10-godišnju kaznu, ali je proteklih devet mjeseci uglavnom proveo u kućnom pritvoru.
Kad je glup, pa nije pobjegao u Sloveniju!