Rezultati

Neto dobit T-HT-a pala 8,5% iako broj korisnika raste

'mudrinic_PXL_unu_280411'
''
29.04.2011.
u 06:00

Prosječni mobilni pretplatnik trošio je tek 54 kune mjesečno, dok poslovni korisnici troše 188 kuna, pokazuje izvješće

T-Hrvatski Telekom u prvom ovogodišnjem tromjesečju i dalje plaća danak recesiji, odnosno smanjenoj kupovnoj moći svojih korisnika, ali i kriznim trošarinama. Neto dobit grupe, naime, pala je velikih 8,5 posto, za razliku od istog razdoblja lani, na 351 milijun kuna. Prihodi su pak pali 6 posto, a ako bi se "brojio" Combis, lanjska ICT akvizicija HT-a, prihodi bi bili umnogome bolji, odnosno pad bi bio 2,5 posto jer je Combis uprihodio 68 milijuna kuna. EBITDA se smanjila 6,4 posto, na 767 milijuna kuna, uz maržu od 40,5 posto, dok je u prvom kvartalu lani iznosila 819 milijuna kuna uz maržu od 42,2 posto. Utjecaj poreza od 6 posto u prvom tromjesečju 2011. iznosio je 34 milijuna kuna (prvo tromjesečje 2010.: 36 milijuna kuna). Prihodi od govornih usluga smanjili su se 11,7 posto kao rezultat manjih prihoda, kako u segmentu privatnih korisnika, tako i u segmentu poslovnih korisnika.

Poslovni korisnici

Prvi put HT u poslovnom izvješću "razlikuje" poslovne i privatne korisnike. Tako je u ukupnom broju od 3 milijuna mobilnih korisnika, što je rast od 7,4 posto, privatnih ima 2,6 milijuna, a poslovnih 437 tisuća. Broj prepaid korisnika je dvostruko veći (1,98 milijuna). Zanimljivo je sada vidjeti i prosječnu potrošnju privatnih korisnika u mjesec dana koja iznosi 54 kune (-15 posto sprema lani), dok poslovni korisnik prosječno troši 188 kuna (-6,6 posto). Do sada je objavljivan prosjek koji za ova prva tri mjeseca iznosi 74 kune i manji je 12 posto.

Ipak, potražnja za pametnim telefonima i uređajima za širokopojasne usluge u mobilnoj mreži potaknula je uporabu podatkovnih usluga.

Tijekom prva tri mjeseca 2011. hrvatsko je telekomunikacijsko tržište zabilježilo porast širokopojasnih usluga i TV-a, dok je uporaba nepokretne telefonije bila u kontinuiranom padu u skladu s očekivanjima i svjetskim trendovima. Kako stoji u izvješću potkraj ožujka T-HT je imao 1,4 milijuna korisnika u fiksnoj mreži i 642.000 širokopojasnih priključaka te je pružao IPTV usluge za više od 317.000 korisnika.

Bez investicija

– Unatoč nepovoljnom okruženju u kojem poslujemo, zadržali smo vodeći položaj u svim segmentima i dodatno povećali bazu pretplatnika u pokretnoj telefoniji. Vjerujemo da će to donijeti pozitivne rezultate. U razdoblju koje je pred nama uspješnost nadolazeće turističke sezone i očekivani rast nacionalnog gospodarstva imat će znatan utjecaj na naše poslovne rezultate. Međutim, postojeće regulatorno okruženje i trošarina koja je nametnuta sektoru telekomunikacija i dalje će kočiti naša ulaganja u modernu komunikacijsku infrastrukturu koja bi vjerujemo pozitivno utjecala na razvoj hrvatskog gospodarstva – kaže I. Mudrinić, čelnik T-HT-a

Ključne riječi

Komentara 4

PP
pp
10:11 29.04.2011.

pobjegao od njih prvom prilikom...lopovi...sad internet plaćam dvostruko manje, a mobitel kod tele 2 imam tri puta!! manji račun nego prije...lopovska firma...

GA
gary1
16:54 29.04.2011.

**** im ja mater, novi mobitel nakon četiri dana korištenja zablokirao i već je mjesec i pol na servisu, gamad jedna, tražim raskid ugovora i nikada više

ZA
ZAGIMAN
23:30 30.04.2011.

Kada sam bit na HT mreži plaćao sam flat internet i telefon (cca 500 minuta mjesečno) oko 500 kn/mjesečno. Sada sam na Amis Telekomu i istu uslugu plaćam oko 175 kn/mjesečno. Sami izračunajte godišnju uštedu ;)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije